TSR Timing Best 10K Times of 2012


Show All Results
                       TriStateRacer.com 10K BEST TIMES
          Results by The TriStateRacer.com Timing Group - TSRTiming.com
       If I have missed anyone, please e-mail me at Ricky@tristateracer.com
                       January 1, 2012-December 1, 2012
                               TriState Region

                         
                ********** 2012 BEST 10K TIMES **************


Place First Name  Last Name      Ag S Race Name                                Time      Pace  
===== =========== ============== == = ======================================== ========= ===== 
    1 Garrett     Boggs          18 M Make a Miracle 10K                         37:33.0  6:03 
    2 Michael     Misiti         29 M Fit Fest 10K                               38:56.0  6:16 
    3 Dan         McDowell       45 M Fit Fest 10K                               39:17.0  6:20 
    4 Andrew      Johnson        35 M Fit Fest 10K                               39:28.0  6:22 
    5 Eric        Migernier      53 M Fit Fest 10K                               40:30.0  6:32 
    6 John        Ledahawsky     44 M Make a Miracle 10K                         41:13.8  6:39 
    7 Coleton     Carter         14 M Fit Fest 10K                               41:17.0  6:39 
    8 David       Duncan         58 M Fit Fest 10K                               41:36.0  6:42 
    9 David       Lambert        56 M Make a Miracle 10K                         41:57.8  6:46 
   10 Blake       Burchell       46 M Hunger Run For River Cities Harvest 10K    42:01.0  6:46 
   11 Chris       Strow          39 M Fit Fest 10K                               42:13.0  6:48 
   12 Eddie       Neel           29 M Fit Fest 10K                               42:13.0  6:48 
   13 Joshua      Sutherlin      33 M Fit Fest 10K                               42:24.0  6:50 
   14 Jill        Goodwin        24 F Fit Fest 10K                               42:28.0  6:51 
   15 Adam        Lambert        13 M Fit Fest 10K                               42:31.0  6:51 
   16 Brandon     Moore          27 M Fit Fest 10K                               42:46.0  6:53 
   17 Alan        Horwitz        54 M Fit Fest 10K                               43:00.0  6:56 
   18 Missy       Taylor         44 F Valor Run 10K                              43:19.0  6:59 
   19 Donald      Peal           44 M Make a Miracle 10K                         43:47.5  7:03 
   20 Daniel      Jarvis         33 M Fit Fest 10K                               44:16.0  7:08 
   21 Ryan        Brumfield      25 M Make a Miracle 10K                         44:24.0  7:09 
   22 Alan        Horwitz        54 M Valor Run 10K                              44:34.0  7:11 
   23 Ken         Roark          62 M Fit Fest 10K                               44:38.0  7:11 
   24 Jess        Poole          28 F Fit Fest 10K                               44:41.0  7:12 
   25 Nicole      Johnson        38 F Valor Run 10K                              44:43.0  7:12 
   26 Anders      Lindberg       37 M Fit Fest 10K                               44:44.0  7:12 
   27 Aaron       Riley          26 M Fit Fest 10K                               45:15.0  7:17 
   28 Justin      Perdue         16 M Fit Fest 10K                               45:21.0  7:18 
   29 Brandon     Layne          27 M Valor Run 10K                              45:29.0  7:20 
   30 Keith       Dills          50 M Fit Fest 10K                               45:51.0  7:23 
   31 Amy         Compston       28 F Valor Run 10K                              45:52.0  7:23 
   32 Dru         Bora           44 M Fit Fest 10K                               46:06.0  7:26 
   33 Mike        Fritsch        52 M Valor Run 10K                              46:09.0  7:26 
   34 Jeff        Yost           55 M Fit Fest 10K                               46:19.0  7:28 
   35 James       Zachawski      40 M Valor Run 10K                              46:21.0  7:28 
   36 Lisa        Ratliff        30 F Fit Fest 10K                               46:33.0  7:30 
   37 WilliamE.   Webb           38 M Valor Run 10K                              46:38.0  7:31 
   38 Becky       Griffey        36 F Fit Fest 10K                               46:41.0  7:31 
   39 Joshua      Ratliff        29 M Fit Fest 10K                               46:56.0  7:34 
   40 Lyndsey     Burke          14 F Valor Run 10K                              47:11.0  7:36 
   41 Charles     Angell         45 M Fit Fest 10K                               47:13.0  7:36 
   42 Erik        Legg           40 M Fit Fest 10K                               47:19.0  7:37 
   43 Richard     Mailloux       49 M Fit Fest 10K                               47:21.0  7:38 
   44 Missy       Taylor         44 F RAM RUN 10K Run                            47:24.0  7:38 
   45 Dan         Cochran        31 M Fit Fest 10K                               47:33.0  7:40 
   46 Shelley     Stanko         37 F Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1   47:33.0  7:40 
   47 Richard     Tipton         49 M Fit Fest 10K                               47:36.0  7:40 
   48 Andy        Darving        41 M Fit Fest 10K                               48:05.0  7:45 
   49 Holly       White          35 F Make a Miracle 10K                         48:11.4  7:46 
   50 Daniel      Minihan        13 M Fit Fest 10K                               48:25.0  7:48 



                         FEMALE Age Group  1 - 14
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Lyndsey     Burke          14 Valor Run 10K                              47:11 
    2 Kara        Coldiron       14 Hunger Run For River Cities Harvest 10K    49:09 

                          MALE Age Group  1 - 14
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Coleton     Carter         14 Fit Fest 10K                               41:17 
    2 Adam        Lambert        13 Fit Fest 10K                               42:31 
    3 Daniel      Minihan        13 Fit Fest 10K                               48:25 
    4 Andrew      Brewster        7 Fit Fest 10K                               52:38 
    5 Nick        Salmons        14 Kanawha Trace 10K                          54:49 

                         FEMALE Age Group  15 - 19
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Shelby      Nelson         18 MDA Jingle Bell 10k                        51:24 
    2 Jenna       Marsh          18 MDA Jingle Bell 10k                        51:25 
    3 Abby        Hankins        16 Fit Fest 10K                             1:06:40 
    4 Olivia      Nicoloudakis   16 Make a Miracle 10K                       1:07:07 

                          MALE Age Group  15 - 19
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Garrett     Boggs          18 Make a Miracle 10K                         37:33 
    2 Justin      Perdue         16 Fit Fest 10K                               45:21 
    3 Joey        Newfeld        17 Fit Fest 10K                               49:20 
    4 Drew        Blakely        19 Fit Fest 10K                               49:51 
    5 Avery       Campbell       17 Kanawha Trace 10K                          51:30 

                         FEMALE Age Group  20 - 24
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Jill        Goodwin        24 Fit Fest 10K                               42:28 
    2 Natalie     Cochran        24 Fit Fest 10K                               51:24 
    3 Kira        Dillon         21 Fit Fest 10K                               51:33 
    4 Rebecca     Bennett        24 Fit Fest 10K                               52:47 
    5 Jennifer    Ball           21 Fit Fest 10K                               58:25 

                          MALE Age Group  20 - 24
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Kevin       Adkins         24 MDA Jingle Bell 10k                        50:08 
    2 Dustin      Moritz         20 Kanawha Trace 10K                          50:29 
    3 Cameron     Mallory        20 Fit Fest 10K                               51:57 
    4 Billy       Daly           24 Kanawha Trace 10K                          53:04 
    5 Johnathon   Barnett        20 Fit Fest 10K                               53:23 

                         FEMALE Age Group  25 - 29
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Jess        Poole          28 Fit Fest 10K                               44:41 
    2 Amy         Compston       28 Valor Run 10K                              45:52 
    3 Jess        miller         25 Fit Fest 10K                               51:59 
    4 Amanda      McMillian      25 Fit Fest 10K                               53:03 
    5 Shanley     Ignacio        26 Fit Fest 10K                               59:07 

                          MALE Age Group  25 - 29
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Michael     Misiti         29 Fit Fest 10K                               38:56 
    2 Eddie       Neel           29 Fit Fest 10K                               42:13 
    3 Brandon     Moore          27 Fit Fest 10K                               42:46 
    4 Ryan        Brumfield      25 Make a Miracle 10K                         44:24 
    5 Aaron       Riley          26 Fit Fest 10K                               45:15 

                         FEMALE Age Group  30 - 34
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Lisa        Ratliff        30 Fit Fest 10K                               46:33 
    2 Irene       Gillenwater    31 Valor Run 10K                              51:28 
    3 Courtney    Evans          34 Make a Miracle 10K                         52:10 
    4 Brea        Lewis          33 Valor Run 10K                              52:43 
    5 Andra       Noble          34 MDA Jingle Bell 10k                        53:31 

                          MALE Age Group  30 - 34
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Joshua      Sutherlin      33 Fit Fest 10K                               42:24 
    2 Daniel      Jarvis         33 Fit Fest 10K                               44:16 
    3 Dan         Cochran        31 Fit Fest 10K                               47:33 
    4 Chris       Miller         33 Fit Fest 10K                               48:52 
    5 David       Lewis          32 Valor Run 10K                              48:52 

                         FEMALE Age Group  35 - 39
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Nicole      Johnson        38 Valor Run 10K                              44:43 
    2 Becky       Griffey        36 Fit Fest 10K                               46:41 
    3 Shelley     Stanko         37 Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1   47:33 
    4 Holly       White          35 Make a Miracle 10K                         48:12 
    5 Amy         Lochow         38 Fit Fest 10K                               50:20 

                          MALE Age Group  35 - 39
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Andrew      Johnson        35 Fit Fest 10K                               39:28 
    2 Chris       Strow          39 Fit Fest 10K                               42:13 
    3 Anders      Lindberg       37 Fit Fest 10K                               44:44 
    4 WilliamE.   Webb           38 Valor Run 10K                              46:38 
    5 Travis      Berry          39 Fit Fest 10K                               52:00 

                         FEMALE Age Group  40 - 44
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Missy       Taylor         44 Valor Run 10K                              43:19 
    2 Missy       Taylor         44 RAM RUN 10K Run                            47:24 
    3 Susan       Miller         44 Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1   50:19 
    4 Melanie     Adkins         43 MDA Jingle Bell 10k                        55:06 
    5 Dena        Herbert        43 MDA Jingle Bell 10k                        55:06 

                          MALE Age Group  40 - 44
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 John        Ledahawsky     44 Make a Miracle 10K                         41:14 
    2 Donald      Peal           44 Make a Miracle 10K                         43:48 
    3 Dru         Bora           44 Fit Fest 10K                               46:06 
    4 James       Zachawski      40 Valor Run 10K                              46:21 
    5 Erik        Legg           40 Fit Fest 10K                               47:19 

                         FEMALE Age Group  45 - 49
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Shanon      Keaton         47 Make a Miracle 10K                         52:37 
    2 Lesa        Adkins         48 MDA Jingle Bell 10k                        53:34 
    3 Diana       Wilson         46 MDA Jingle Bell 10k                        54:55 
    4 Brenda      Scott          47 Fit Fest 10K                               55:49 
    5 Dianna      Riley          47 Kanawha Trace 10K                          56:19 

                          MALE Age Group  45 - 49
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Dan         McDowell       45 Fit Fest 10K                               39:17 
    2 Blake       Burchell       46 Hunger Run For River Cities Harvest 10K    42:01 
    3 Charles     Angell         45 Fit Fest 10K                               47:13 
    4 Richard     Mailloux       49 Fit Fest 10K                               47:21 
    5 Richard     Tipton         49 Fit Fest 10K                               47:36 

                         FEMALE Age Group  50 - 54
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Karen       Crawford       51 Valor Run 10K                              54:05 
    2 Susan       Sites          51 Fit Fest 10K                               55:37 
    3 Susan       Sites          51 RAM RUN 10K Run                            57:35 
    4 Charlotte   Campbell       50 Fit Fest 10K                               57:42 
    5 Suzanne     Gilmore        53 Valor Run 10K                              59:00 

                          MALE Age Group  50 - 54
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Eric        Migernier      53 Fit Fest 10K                               40:30 
    2 Alan        Horwitz        54 Fit Fest 10K                               43:00 
    3 Alan        Horwitz        54 Valor Run 10K                              44:34 
    4 Keith       Dills          50 Fit Fest 10K                               45:51 
    5 Mike        Fritsch        52 Valor Run 10K                              46:09 

                         FEMALE Age Group  55 - 59
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Susan       Runyon         55 Valor Run 10K                              52:43 
    2 Karen       Ford           57 RAM RUN 10K Run                            57:54 
    3 Pam         Coriell        56 Valor Run 10K                              59:00 
    4 Cathy       Hill           56 Make a Miracle 10K                         59:25 
    5 Regina      Clay           57 Hunger Run For River Cities Harvest 10K  1:01:39 

                          MALE Age Group  55 - 59
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 David       Duncan         58 Fit Fest 10K                               41:36 
    2 David       Lambert        56 Make a Miracle 10K                         41:58 
    3 Jeff        Yost           55 Fit Fest 10K                               46:19 
    4 David       Duncan         58 RAM RUN 10K Run                            48:31 
    5 Mark        Radford        55 Fit Fest 10K                               51:05 

                         FEMALE Age Group  60 - 64
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Beverly     Maddy          60 Valor Run 10K                            1:21:26 
    2 Marlene     Greenleaf      61 Charleston Distance Run 10K Walk         1:38:35 
    3 Nancy       Johnston       62 Charleston Distance Run 10K Walk         1:43:58 
    4 June        Sale           62 Charleston Distance Run 10K Walk         1:52:01 
    5 Jean        Morgan         64 Charleston Distance Run 10K Walk         2:05:01 

                          MALE Age Group  60 - 64
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Ken         Roark          62 Fit Fest 10K                               44:38 
    2 Bob         Kerr           64 Valor Run 10K                              51:09 
    3 Steve       Ledahawsky     60 Make a Miracle 10K                         52:47 
    4 Chuck       Clements       62 Fit Fest 10K                               55:09 
    5 David       Fox            63 Fit Fest 10K                               59:26 

                         FEMALE Age Group  65 - 98
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 

                          MALE Age Group  65 - 98
Place First Name  Last Name      Ag Race Name                                Time    
===== =========== ============== == ======================================== ======= 
    1 Stephen     Feaster        67 Fit Fest 10K                               51:12 
    2 Arnold      Stewart        68 Make a Miracle 10K                       1:00:45 
    3 Richard     Finney         75 Make a Miracle 10K                       1:08:15 
    4 E Ross      Allen Jr       70 Charleston Distance Run 10K Walk         1:40:45 
    5 William     Sale           72 Charleston Distance Run 10K Walk         1:52:01 



                    *********** Fastest Race **********


  1. 3:19:28.0 Fit Fest 10K  (  39:53.6)
===============
  1    38:56.0  Michael Misiti      Fit Fest 10K                             
  2    39:17.0  Dan McDowell        Fit Fest 10K                             
  3    39:28.0  Andrew Johnson      Fit Fest 10K                             
  4    40:30.0  Eric Migernier      Fit Fest 10K                             
  5    41:17.0  Coleton Carter      Fit Fest 10K                             
  6 (  41:36.0) David Duncan        Fit Fest 10K                             
  7 (  42:13.0) Chris Strow         Fit Fest 10K                             

  2. 3:28:56.1 Make a Miracle 10K  (  41:47.3)
===============
  1    37:33.0  Garrett Boggs       Make a Miracle 10K                       
  2    41:13.8  John Ledahawsky     Make a Miracle 10K                       
  3    41:57.8  David Lambert       Make a Miracle 10K                       
  4    43:47.5  Donald Peal         Make a Miracle 10K                       
  5    44:24.0  Ryan Brumfield      Make a Miracle 10K                       
  6 (  48:11.4) Holly White         Make a Miracle 10K                       
  7 (  50:27.2) Stephen W. Kolar    Make a Miracle 10K                       

  3. 3:43:57.0 Valor Run 10K (  44:47.4)
===============
  1    43:19.0  Missy Taylor        Valor Run 10K                            
  2    44:34.0  Alan Horwitz        Valor Run 10K                            
  3    44:43.0  Nicole Johnson      Valor Run 10K                            
  4    45:29.0  Brandon Layne       Valor Run 10K                            
  5    45:52.0  Amy Compston        Valor Run 10K                            
  6 (  46:09.0) Mike Fritsch        Valor Run 10K                            
  7 (  46:21.0) James Zachawski     Valor Run 10K                            

  4. 4:13:42.0 RAM RUN 10K Run  (  50:44.4)
===============
  1    47:24.0  Missy Taylor        RAM RUN 10K Run                          
  2    48:31.0  David Duncan        RAM RUN 10K Run                          
  3    51:29.0  Alan Horwitz        RAM RUN 10K Run                          
  4    52:20.0  James Zaghawshi     RAM RUN 10K Run                          
  5    53:58.0  Christy Vaughn      RAM RUN 10K Run                          
  6 (  55:26.0) Matthew Pack        RAM RUN 10K Run                          
  7 (  57:35.0) Susan Sites         RAM RUN 10K Run                          

  5. 4:14:01.0 Kanawha Trace 10K  (  50:48.2)
===============
  1    48:26.0  Nick Olberding      Kanawha Trace 10K                        
  2    50:29.0  Dustin Moritz       Kanawha Trace 10K                        
  3    51:30.0  Avery Campbell      Kanawha Trace 10K                        
  4    51:47.0  Jeremy Waugh        Kanawha Trace 10K                        
  5    51:49.0  Tyler Salmons       Kanawha Trace 10K                        
  6 (  53:04.0) Billy Daly          Kanawha Trace 10K                        
  7 (  53:17.0) Mike Bowen          Kanawha Trace 10K                        

  6. 4:15:24.0 MDA Jingle Bell 10k  (  51:04.8)
===============
  1    48:57.0  Nathan Brusich      MDA Jingle Bell 10k                      
  2    50:08.0  Kevin Adkins        MDA Jingle Bell 10k                      
  3    51:24.0  Shelby Nelson       MDA Jingle Bell 10k                      
  4    51:25.0  Jenna Marsh         MDA Jingle Bell 10k                      
  5    53:30.0  Jeff Ash            MDA Jingle Bell 10k                      
  6 (  53:31.0) Andra Noble         MDA Jingle Bell 10k                      
  7 (  53:34.0) Lesa Adkins         MDA Jingle Bell 10k                      

  7. 4:25:50.0 Hunger Run For River Cities Harvest 10K  (  53:10.0)
===============
  1    42:01.0  Blake Burchell      Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  2    49:09.0  Kara Coldiron       Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  3    57:37.0  Nathan Bentley      Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  4    57:51.0  Denise Beegan       Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  5    59:12.0  Chris Campbell      Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  6 (  59:56.0) Rebecca Bennett     Hunger Run For River Cities Harvest 10K  
  7 (1:00:59.0) Amy Kline           Hunger Run For River Cities Harvest 10K  

  8. 5:21:47.0 Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1  (1:04:21.4)
===============
  1    47:33.0  Shelley Stanko      Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1 
  2    50:19.0  Susan Miller        Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1 
  3  1:02:07.0  Bobbi Campbell      Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1 
  4  1:11:31.0  Chris Beckham       Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1 
  5  1:30:17.0  Jennifer Haywood    Paintsville Kiwanis/Rotary Jingle Bell 1 

  9. 6:13:06.4 Charleston Distance Run 10K Walk    (1:14:37.3)
===============
  1    56:34.4  Craig Baldwin       Charleston Distance Run 10K Walk         
  2  1:06:52.0  Leeanne Johnston    Charleston Distance Run 10K Walk         
  3  1:12:22.0  Anita Smith         Charleston Distance Run 10K Walk         
  4  1:27:28.0  Lonnie Bailey       Charleston Distance Run 10K Walk         
  5  1:29:50.0  Alyssa Palmer       Charleston Distance Run 10K Walk         
  6 (1:29:51.0) Holly Palmer        Charleston Distance Run 10K Walk         
  7 (1:31:11.0) Bryan Ward Jr       Charleston Distance Run 10K Walk         
  
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!