Appalachian Fly By 10K


Show All Results
                      Appalachian Fly By 10K - 6/16/2012                       
                             Rader Aviation, Inc.                              
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 10k Run CC
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Mixed
  1   781 Shafer, Andrew     M18 Unattached            38:23.74  
  2   796 Carte, Adam        M20 Unattached            45:02.58  
  3   765 Rader, J.R.        M19 Unattached            46:47.83  
  4   799 Campf, Anne        W37 Unattached            52:54.52  
  5   783 Stonestreet, Rober M41 Unattached            53:11.42  
  6   757 Beam, Aaron        M19 Unattached            53:16.30  
  7   782 Reed, Jackson      M13 Unattached            53:34.70  
  8   758 Beam, David        M41 Unattached            53:55.58  
  9   767 Shuck, Ronnie      M62 Unattached            53:59.30  
 10   763 Kiser, Rich        M47 Unattached            55:44.64  
 11   749 Nowak, Angie       W40 Unattached            55:57.39  
 12   794 Young, Joe         M61 Unattached            56:12.52  
 13   768 Sims, Edward       M65 Unattached            56:20.67  
 14   786 Rowe, Jon          M58 Unattached            56:55.39  
 15   753 Trenbath, Kim      W34 Unattached            57:28.33  
 16   766 Rader, Nicholas    M11 Unattached            58:02.02  
 17   762 Jarrett, Tyler     M12 Unattached            58:02.27  
 18   793 Johnson, Arley     M41 Unattached            59:02.24  
 19   764 Paff, John         M59 Unattached            59:03.02  
 20   761 Groves IV, Okey    M30 Unattached            59:57.83  
 21   770 Vance, Michael     M45 Unattached          1:00:39.83  
 22   779 Kesecker, Jeff     M46 Unattached          1:01:17.86  
 23   792 Blankenship, Bruce M59 Unattached          1:03:15.80  
 24   772 Trenbath, Kimlien  W68 Unattached          1:03:38.11  
 25   787 Ford, Charles      M61 Unattached          1:06:55.99  
 26   795 Clary, Melissa     W33 Unattached          1:08:51.92  
 27   746 Hamrick, Ashley    W19 Unattached          1:08:52.17  
 28   780 Irvin, David       M34 Unattached          1:09:17.83  
 29   785 Lyons, Haley       W19 Unattached          1:09:40.24  
 29   790 Brugnoli, Amelia   W18 Unattached          1:09:40.24  
 31   751 Sommerville, Lynn  W53 Unattached          1:09:40.95  
 32   771 Trenbath, Richard  M68 Unattached          1:15:49.14  
 33   801 Trenbath, Susan    W31 Unattached          1:15:49.70  
 34   747 Laxton, Tiffany    W28 Unattached          1:17:35.21  
 35   800 Duty, Michael      M36 Unattached          1:22:09.77  
 36   791 Randolph, Stephani W39 Unattached          1:25:26.02  
 37   797 Shafer, Walter     M46 Unattached          1:26:35.39  
                                
 
Boys 14&U 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 14 & Under
  1   782 Reed, Jackson       13 Unattached            53:34.70  
  2   766 Rader, Nicholas     11 Unattached            58:02.02  
  3   762 Jarrett, Tyler      12 Unattached            58:02.27  
 
Men 15-19 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 15-19
  1   781 Shafer, Andrew      18 Unattached            38:23.74  
  2   765 Rader, J.R.         19 Unattached            46:47.83  
  3   757 Beam, Aaron         19 Unattached            53:16.30  
 
Women 15-19 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 15-19
  1   746 Hamrick, Ashley     19 Unattached          1:08:52.17  
  2   790 Brugnoli, Amelia    18 Unattached          1:09:40.24  
  2   785 Lyons, Haley        19 Unattached          1:09:40.24  
 
Men 20-24 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 20-24
  1   796 Carte, Adam         20 Unattached            45:02.58  
 
Women 25-29 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 25-29
  1   747 Laxton, Tiffany     28 Unattached          1:17:35.21  
 
Men 30-34 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 30-34
  1   761 Groves IV, Okey     30 Unattached            59:57.83  
  2   780 Irvin, David        34 Unattached          1:09:17.83  
 
Women 30-34 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 30-34
  1   753 Trenbath, Kim       34 Unattached            57:28.33  
  2   795 Clary, Melissa      33 Unattached          1:08:51.92  
  3   801 Trenbath, Susan     31 Unattached          1:15:49.70  
 
Men 35-39 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 35-39
  1   800 Duty, Michael       36 Unattached          1:22:09.77  
 
Women 35-39 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 35-39
  1   799 Campf, Anne         37 Unattached            52:54.52  
  2   791 Randolph, Stephani  39 Unattached          1:25:26.02  
 
Men 40-44 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 40-44
  1   783 Stonestreet, Rober  41 Unattached            53:11.42  
  2   758 Beam, David         41 Unattached            53:55.58  
  3   793 Johnson, Arley      41 Unattached            59:02.24  
 
Women 40-44 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 40-44
  1   749 Nowak, Angie        40 Unattached            55:57.39  
 
Men 45-49 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 45-49
  1   763 Kiser, Rich         47 Unattached            55:44.64  
  2   770 Vance, Michael      45 Unattached          1:00:39.83  
  3   779 Kesecker, Jeff      46 Unattached          1:01:17.86  
  4   797 Shafer, Walter      46 Unattached          1:26:35.39  
 
Women 50-54 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 50-54
  1   751 Sommerville, Lynn   53 Unattached          1:09:40.95  
 
Men 55-59 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 55-59
  1   786 Rowe, Jon           58 Unattached            56:55.39  
  2   764 Paff, John          59 Unattached            59:03.02  
  3   792 Blankenship, Bruce  59 Unattached          1:03:15.80  
 
Men 60-64 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 60-64
  1   767 Shuck, Ronnie       62 Unattached            53:59.30  
  2   794 Young, Joe          61 Unattached            56:12.52  
  3   787 Ford, Charles       61 Unattached          1:06:55.99  
 
Men 65+ 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Men 65+
  1   768 Sims, Edward        65 Unattached            56:20.67  
  2   771 Trenbath, Richard   68 Unattached          1:15:49.14  
 
Women 65+ 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Women 65+
  1   772 Trenbath, Kimlien   68 Unattached          1:03:38.11  

                            
 
Event 2  Mixed 2 Mile Race Walk RR
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Mixed
  1   802 Bennett, Alice     W43 Unattached            21:48.87  
  2   743 Beam, Lacey        W12 Unattached            24:25.99  
  3   760 Corbin, Raymond    M55 Unattached            24:26.34  
  4   744 Beam, Laura        W41 Unattached            24:27.78  
  5   798 Shafer, Judy       W54 Unattached            25:19.40  
  6   777 Spencer, Kendra    W13 Unattached            25:56.43  
  7   776 Spencer, Judy      W59 Unattached            25:58.11  
  8   745 Groves, Katrina    W33 Unattached            27:08.02  
  9   778 Lawson, Jenny      W70 Unattached            32:32.65  
 10   773 Moore, Donna       W59 Unattached            32:33.87  
 
Event 3  Mixed 10 & Under 1 Mile Run RR
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Results - Mixed 10 & Under
  1   784 Stonestreet, Matti  W9 Unattached             7:39.00  
  2   755 Bailes, Bryar       M6 Unattached             7:48.00  
  3   769 Stump, Trey         M5 Unattached             7:52.00  
  4   775 Blankenship, Gaven  M5 Unattached             8:09.00  
  5   789 Smith, Emee         W5 Unattached            11:29.00  
  6   788 Smith, Brier        M3 Unattached            11:35.00  
  7   742 Bailes, Emily      W10 Unattached            11:46.00  
  8   774 Spencer, Jala      W10 Unattached            12:10.00  
  9   803 Pauley, Madison    W10 Unattached            12:57.00  
 10   756 Bailes, Payton      M4 Unattached            13:29.00  

 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!