PIO All Comers Track Meet


Show All Results
Licensed to Marietta College           Hy-Tek's Meet Manager 7/20/2008 12:05 AM
                  Pio Track Club All-Comers Meet - 7/19/2008                   
                    Don Drumm Stadium, Marietta College, OH                    
                                    Results                                    
 
Event 2  Men Javelin Throw 800g
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Earley, Harold               Unattached              39.53m     129-08 
      FOUL  30.41m  35.62m  39.53m  FOUL  38.89m
  2 Kelley, Nick                 Unattached              34.75m     114-00 
      31.10m  34.75m  FOUL  28.83m  FOUL  FOUL
 
Event 3  Women Hammer Throw 4kg
==========================================================================
 Open Women and High School Girls
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Earley, Liz                  Unattached              48.19m     158-01 
      FOUL  FOUL  FOUL  48.19m  FOUL  FOUL
  2 Knapski, Anna                Unattached              38.37m     125-11 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  38.37m  FOUL
 
Event 4  Boys Hammer Throw 12lb High School
==========================================================================
 High School Boys
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Reese, Ethan                 Unattached              45.22m     148-04 
      FOUL  FOUL  FOUL  45.22m  FOUL  44.16m
  2 German, Jason                Unattached              44.13m     144-09 
      41.76m  44.13m  36.24m  38.08m  FOUL  FOUL
 
Event 5  Men Hammer Throw 16lb
==========================================================================
 Open Men
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Bell, David                  Unattached              47.76m     156-08 
      47.67m  FOUL  44.59m  44.62m  44.73m  47.76m
  2 Phipps, Kevin                Team Better Than        44.46m     145-10 
      42.86m  FOUL  41.60m  44.46m  42.24m  42.81m
  3 Paulucci, Joseph             Unattached              43.43m     142-06 
      FOUL  FOUL  FOUL  43.43m  FOUL  FOUL
  4 Kirkman, Zach                Pio Track Club          42.73m     140-02 
      FOUL  40.75m  41.55m  41.81m  41.29m  42.73m
  5 Dezordo, Dan                 Pio Track Club          42.53m     139-06 
      FOUL  41.71m  35.47m  42.51m  FOUL  42.53m
  6 Pallini, Brian               Unattached              38.78m     127-03 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  38.78m  FOUL
  7 pallini, john                team awesome            38.49m     126-03 
      FOUL  38.49m  FOUL  FOUL  35.78m  37.52m
  8 Kelley, Nick                 Unattached              33.77m     110-09 
      FOUL  FOUL  33.11m  FOUL  33.77m  FOUL
 
Event 6  Mixed Discus Throw 1kg
==========================================================================
 Open Women and High School Girls and Jr High Boys/Girls
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Macri, Alexa                 Unattached              32.90m     107-11 
      30.22m  32.90m  31.10m  32.02m  32.14m  31.84m
  2 Young, Rosa                  Unattached              26.49m      86-11 
      FOUL  25.24m  23.50m  FOUL  26.49m  22.40m
  3 pallini, cari                Unattached              24.93m      81-09 
      24.93m  23.55m  23.90m  22.59m  20.63m  22.76m
 
Event 7  Boys Discus Throw 1.6kg High School
==========================================================================
 High School Boys
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duke, DJ                     Unattached              43.44m     142-06 
      FOUL  37.19m  34.08m  36.85m  43.44m  37.63m
  2 Chaffin, Corey               Unattached              32.86m     107-10 
      32.47m  FOUL  32.86m  30.92m  FOUL  30.42m
  3 Earley, Harold               Unattached              29.68m      97-04 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  29.68m
 
Event 8  Men Discus Throw 2kg
==========================================================================
 Open Men
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Phipps, Kevin                Team Better Than        43.63m     143-02 
      41.41m  43.63m  40.95m  FOUL  FOUL  41.20m
  2 Pallini, Brian               Unattached              40.93m     134-03 
      36.11m  37.62m  FOUL  38.49m  40.93m  FOUL
  3 Dezordo, Dan                 Pio Track Club          40.63m     133-04 
      40.63m  FOUL  FOUL  39.92m  35.56m  37.94m
  4 Kelley, Nick                 Unattached              40.54m     133-00 
      38.10m  FOUL  FOUL  FOUL  40.54m  FOUL
  5 pallini, john                team awesome            38.00m     124-08 
      35.28m  FOUL  38.00m  FOUL  36.84m  FOUL
  6 Kirkman, Zach                Pio Track Club          37.47m     122-11 
      35.69m  FOUL  37.47m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Earley, Harold               Unattached              31.41m     103-01 
      FOUL  FOUL  31.41m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 9  Mixed Shot Put 4kg
==========================================================================
 Open Women and High School Girls and Jr High Boys/Girls
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 pallini, cari                Unattached               8.32m   27-03.75 
      FOUL  8.32m  FOUL  FOUL  7.37m  FOUL
 -- Combs, Darci                 Beverly Fort Fry           SCR            
 
Event 10  Boys Shot Put 12lb High School
==========================================================================
 High School Boys
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duke, DJ                     Unattached              16.94m   55-07.00 
      16.29m  FOUL  16.94m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 German, Jason                Unattached              14.83m   48-08.00 
      14.50m  12.89m  14.59m  13.84m  14.73m  14.83m
 
Event 11  Men Shot Put 16lb
==========================================================================
 Open Men
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Duke, DJ                     Unattached              14.67m   48-01.75 
      14.48m  14.38m  13.69m  14.67m  14.10m  FOUL
  2 Pallini, Brian               Unattached              14.00m   45-11.25 
      13.51m  FOUL  13.76m  13.95m  FOUL  14.00m
  3 Kirkman, Zach                Pio Track Club          13.34m   43-09.25 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  13.34m  FOUL
  4 Bell, David                  Unattached              12.90m   42-04.00 
      FOUL  12.10m  FOUL  11.99m  12.90m  12.31m
  5 German, Jason                Unattached              12.37m   40-07.00 
      12.34m  12.37m  11.88m  11.88m  FOUL  FOUL
  6 Chaffin, Corey               Unattached              12.34m   40-06.00 
      10.43m  12.34m  11.47m  11.60m  FOUL  11.02m
 
Event 12  Women Long Jump
==========================================================================
 Open Pit
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Kirkman, Lacey               Unattached               4.81m   15-09.50 
      4.69m  4.40m  4.45m  4.81m       
  2 Pierson, Lydia               Tri-State Athlet         4.37m   14-04.00 
      4.37m  4.19m  4.36m  4.13m       
  3 Reiter, Amanda               Beverly Fort Fry         4.12m   13-06.25 
      3.93m  4.12m  4.10m  4.12m       
 
Event 13  Men Long Jump
==========================================================================
 Open Pit
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tabler, Anthony              Unattached               6.17m   20-03.00 
      5.92m  6.11m  6.17m  6.00m       
  2 Davies, Kyle                 Unattached               5.90m   19-04.25 
      FOUL  5.73m  5.58m  5.90m       
  3 Robinson, Tanner             Beverly Fort Fry         5.21m   17-01.25 
      FOUL  5.21m  FOUL  FOUL       
  4 Huck, Zach                   Beverly Fort Fry         5.15m   16-10.75 
      4.82m  5.15m  5.11m  5.00m       
 -- Dillon, Cleavon              Trinidad                   SCR            
 -- Williams, Jordon-Lloyd       Unattached                 SCR            
 
Event 14  Women Triple Jump
==========================================================================
 Open Pit
 Triple Jump follows conclusion of Long Jump
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Welsch, Shakeema             Unattached                 SCR            
 
Event 15  Men Triple Jump
==========================================================================
 Open Pit
 Triple Jump follows conclusion of Long Jump
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
 -- Tabler, Anthony              Unattached                 SCR            
 
Event 16  Women Pole Vault
==========================================================================
 Men and Women combined
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Marghella, Tiffany           Unattached               2.44m    8-00.00 
     1.83 1.98 2.13 2.29 2.44 2.59 
        O    O    O   XO   XO   XX 
  2 Wymard, Kelsey               Unattached               1.83m    6-00.00 
     1.83 1.98 
        O  XXX 
 
Event 17  Men Pole Vault
==========================================================================
 Men and Women combined
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Cox, Tyler                   Unattached               4.27m   14-00.00 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 4.11 4.27 4.42 
        P    P    P    P    P    O   XO  XXO  XXX 
  1 Core, Jeff                   West Virginia Un         4.27m   14-00.00 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 4.11 4.27 4.42 
        P    P    P    P    P    P    O    O  XXX 
  3 Sullivan, Tim                West Virginia Un         4.11m   13-05.75 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 4.11 4.27 
        P    P    P    P    P  XXO    O  XXX 
  4 Hensh, Nathaniel             Unattached               3.96m   12-11.75 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 4.11 
        P    P    P    P    P   XO  XXX 
  4 Church, Bryan                West Virginia Un         3.96m   12-11.75 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 4.11 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  6 Oliver, Roudy                Unattached               3.81m   12-06.00 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  6 Lafata, Nathan               West Virginia Un         3.81m   12-06.00 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 3.96 
        P    O   XO    O   XO  XXX 
  8 Hensh, Jake                  Unattached               3.66m   12-00.00 
     3.20 3.35 3.50 3.66 3.81 
        O    O    O    O  XXX 
  9 Davies, Kyle                 Unattached               3.50m   11-05.75 
     3.20 3.35 3.50 3.66 
        P    O    O  XXX 
 
Event 18  Women High Jump
==========================================================================
 Men and Women combined
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ross, LeAnne                 Unattached               1.57m    5-01.75 
     1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        O    O   XO    O  XXO  XXX 
 
Event 19  Men High Jump
==========================================================================
 Men and Women combined
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Tabler, Anthony              Unattached               1.83m    6-00.00 
     1.52 1.57 1.62 1.73 1.83 1.88 
        O    P    P    O   XO    X 
 
Event 25  Women 100 Meter Dash
================================================================
Top 8 Advance by Time
 top 8 times advance to finals
    Name                    Year Team                   Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Wagner, Sophia               Unattached               13.66q 
  2 Pierson, Lydia               Tri-State Athlet         14.22q 
  3 Reiter, Amanda               Beverly Fort Fry         14.29q 
  4 Combs, Darci                 Beverly Fort Fry         14.78q 
 
Event 25  Women 100 Meter Dash
===================================================================
 top 8 times advance to finals
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Wagner, Sophia               Unattached                         
  2 Pierson, Lydia               Tri-State Athlet                   
  3 Reiter, Amanda               Beverly Fort Fry                   
  4 Combs, Darci                 Beverly Fort Fry                   
 
Event 26  Men 100 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
 top 8 times advance to finals
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Thompson, Obadele            Barbados                 10.62q  1 
  2 Bascom, Jeremy               Guyana-Us-Based          10.70q  1 
  3 Prowell, Lee                 Guyana-Us-Based          10.74q  2 
  4 Kipp, Terry                  Tri-State Athlet         11.67q  1 
  5 Robinson, Tanner             Beverly Fort Fry         12.20q  1 
 -- Lucas, Phil                  lucas                      SCR   2 
 -- Hickman, Matt                Unattached                 SCR   2 
 -- Kirkman, Zach                Pio Track Club             SCR   2 
 -- Oxley, Jack                  Tri-State Athlet           SCR   1 
 -- Warren, Isiah                Beverly Fort Fry           SCR   2 
 -- Edison, Nicholas             Unattached                 SCR   2 
 -- turner, collin               Unattached                 SCR   1 
 
Event 26  Men 100 Meter Dash
================================================================
 top 8 times advance to finals
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Prowell, Lee                 Guyana-Us-Based          10.43  
  2 Bascom, Jeremy               Guyana-Us-Based          10.65  
  3 Kipp, Terry                  Tri-State Athlet         12.27  
 -- Robinson, Tanner             Beverly Fort Fry           SCR  
 -- Thompson, Obadele            Barbados                   SCR  
Preliminaries
 -- Lucas, Phil                  lucas                           
 -- Hickman, Matt                Unattached                      
 -- Kirkman, Zach                Pio Track Club                  
 -- Oxley, Jack                  Tri-State Athlet                
 -- Warren, Isiah                Beverly Fort Fry                
 -- Edison, Nicholas             Unattached                      
 -- turner, collin               Unattached                      
 
Event 28  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hesson, Brian                Unattached             4:35.0h  
  2 Potter, Harrison             Pio Track Club         4:53.0h  
  3 Martin, Eric                 Unattached             4:59.27  
 
Event 31  Men 110 Meter Hurdles 42"
================================================================
 Collegiate/Open Men's Height
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Huck, Zach                   Beverly Fort Fry         21.44   39"
 -- Do Rosario, Joao             Unattached                 SCR  
 -- Warren, Isiah                Beverly Fort Fry           SCR  
 
Event 32  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Pierson, Lydia               Tri-State Athlet       1:15.59  
 
Event 33  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kipp, Terry                  Tri-State Athlet         58.00  
  2 Angle, Kaleb                 Tri-State Athlet       1:40.47  
 -- Oxley, PJ                    Tri-State Athlet           SCR  
 -- Williams, Jordon-Lloyd       Unattached                 SCR  
 -- Brown, Daniel                Tri-State Athlet           SCR  
 
Event 34  Women 800 Meter Run
================================================================
 run in alleys; one-turn stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Wagner, Sophia               Unattached                 DNF   designated pacer
 -- allen, ahndraea              Unattached                 DNF  
 
Event 35  Men 800 Meter Run
================================================================
 run in alleys; one-turn stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Williams, Jordon-Lloyd       Unattached             2:19.18  
  2 Reed, Forrest                Tri-State Athlet       2:28.04  
  3 Angle, Kaleb                 Tri-State Athlet       3:44.16  
  4 Garrison, Max                Unattached             3:57.47  
 -- Martin, Eric                 Unattached                 SCR  
 -- Oxley, PJ                    Tri-State Athlet           SCR  
 
Event 38  Women 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
 -- Wagner, Sophia               Unattached                 SCR  
 -- Pierson, Lydia               Tri-State Athlet           SCR  
 -- Kirkman, Lacey               Unattached                 SCR  
 
Event 39  Men 200 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Prowell, Lee                 Guyana-Us-Based          21.19  
  2 Thompson, Obadele            Barbados                 21.40  
 -- Williams, Jordon-Lloyd       Unattached                 SCR  
 -- Edison, Nicholas             Unattached                 SCR  
 -- turner, collin               Unattached                 SCR  
 -- Lucas, Phil                  lucas                      SCR  
 -- Hickman, Matt                Unattached                 SCR  
 -- Huck, Zach                   Beverly Fort Fry           SCR  
 -- Brown, Daniel                Tri-State Athlet           SCR  
 -- Robinson, Tanner             Beverly Fort Fry           SCR  
 -- Oxley, Jack                  Tri-State Athlet           SCR  
 -- Kipp, Terry                  Tri-State Athlet           SCR  
 
Event 41  Men 3200 Meter Run
================================================================
 waterfall start
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reed, Forrest                Tri-State Athlet      12:17.75  
 -- Hayman, Jonathan             Unattached                 DNF  
 
Event 42  Mixed 6000 Meter Run
================================================================
 15 laps; men and women combined; waterfall start
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Grose, Scott                 Unattached            19:57.74  
  2 Wieferich, Mark              Unattached            20:00.23  
  3 Garrison, Sam                Unattached            26:08.02  
  4 Garrison, Russ               Unattached            26:08.11  
 -- Hull, John                   Pio Track Club             DNF   6 laps
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!