Battle Run Invitational Middle School Boys


Show All Results
Nicholas County High School Hy-Tek's MEET MANAGER 4:33 PM 9/17/2016 Page 1 
 Battle Run Invitational 2016 - 9/17/2016 
 
 Battle Run 2016 
 
 Battle Run Campground 
 
 Results 
 
  
 Event 2 Boys 3200 Meter Run CC 
======================================================================= 
Name Year School Finals Points 
======================================================================= 
Results - Men 
1 Taylor, Kaden 8 Shady Spring 11:43.64 1 
2 Crews, Malachi 8 Eastern Gree 11:44.39 2 
3 Blevins, Robert 8 Eastern Gree 12:10.05 3 
4 Donatelli, Evan 8 Park Jr High 12:11.52 4 
5 Hoffman, Kolton 8 Horace Mann Jr High 12:17.42 5 
6 Perry, Braxton 7 Horace Mann Jr High 12:21.33 6 
7 Holstein, Jaedan 6 Shady Spring 12:41.11 7 
8 Lawson, Devan 8 Webster Coun 12:43.39 8 
9 McGinnis, Brennen 8 Park Jr High 12:47.67 9 
10 Bowman, Jacob 8 Charleston C 12:49.36 10 
11 Eckley, Carson 7 Park Jr High 12:50.64 11 
12 Kinder, Elijah 8 East Bank Jr High 12:53.05 12 
13 Meadows, Colton 8 Shady Spring 12:53.58 13 
14 Toombs, Ethan 6 Beckley-Stra 12:57.14 14 
15 Green, Trenton 8 Dupont Jr High 12:57.42 15 
16 Austin, Dayton 7 Eastern Gree 13:01.45 16 
17 Via, Cooper 8 Eastern Gree 13:02.14 17 
18 Siders, Caleb 7 Elkview Middle 13:03.45 18 
19 Hinkle, Tyler 8 Summersville 13:05.83 19 
20 Dodd, Justin 8 Park Jr High 13:13.83 20 
21 McClanahan, Russell 8 Andrew Jacks 13:15.49 
22 Duvall, John 6 Elkview Middle 13:15.89 21 
23 Bailey, Ethan 8 Charleston C 13:20.70 22 
24 Wright, Josh 8 Braxton Coun 13:34.74 
25 King, Logan 8 Sissonville Middle 13:37.99 
26 Adkins, Jonathan 6 Dupont Jr High 13:39.14 23 
27 Vance, Logan Baileysville Mid 13:42.55 24 
28 Booker, Jaden 8 East Bank Jr High 13:50.49 25 
29 Simmons, Colin 8 Andrew Jacks 13:51.27 
30 McClung, Holden 8 Elkview Middle 13:52.24 26 
31 Monday, Isaih 8 Horace Mann Jr High 13:56.42 27 
32 Williams, Carter 8 Webster Coun 13:57.89 28 
33 Holstein, Dryden 8 East Bank Jr High 14:00.05 29 
34 Humen, Conner 7 Eastern Gree 14:04.74 30 
35 Irvin, Griffin 7 Summersville 14:05.70 31 
36 Legg, Chris 7 Horace Mann Jr High 14:07.02 32 
37 Cutlip, Kaden 8 Webster Coun 14:07.64 33 
38 Vance, Cody Baileysville Mid 14:08.36 34 
39 Bias, Austin 6 Collins Middle 14:09.95 35 
40 Mercer, William 8 Elkview Middle 14:13.67 36 
41 Stuart, Dustin 8 Elkview Middle 14:20.52 37 
42 Bailey, Aaron 8 Beckley-Stra 14:22.08 38 
43 Clacker, Tony 7 Collins Middle 14:23.80 39 
44 Bragg, Colby 6 Shady Spring 14:24.64 40 
45 Conley, Heath 8 East Bank Jr High 14:25.24 41 
46 Tyree, Kaleb 6 Horace Mann Jr High 14:25.80 42 
47 Kreitzer, Hayden 6 Charleston C 14:27.14 43 
48 Smith, Daniel 6 Shady Spring 14:27.67 44 
49 Bostic, Bradley 7 Summersville 14:29.08 45 
50 Martin, Stanley 7 Park Jr High 14:30.05 46 
51 Schwartz, Henry 8 Horace Mann Jr High 14:38.21 47 
  
 ....Event 2 Boys 3200 Meter Run CC 
 
52 Crossman, Greyson 8 Sissonville Middle 14:39.67 
53 Payne, Trenton 8 Braxton Coun 14:46.42 
54 Braskey, Cole 8 Shady Spring 14:48.17 48 
55 Stanley, Trey 7 Richwood Jr High 14:54.33 
56 Donegan, Brayden 6 Park Jr High 14:55.33 49 
57 Moore, Sean 6 Summersville 14:58.42 50 
58 Melvin, Charles 7 Dupont Jr High 14:59.24 51 
59 Lett, AJ 6 Park Jr High 15:01.24 52 
60 Rose, John 6 Greater Beck 15:02.30 
61 Williams, AJ 7 Trap Hill Middle 15:04.14 53 
62 Cornett, Cole 6 Park Jr High 15:06.05 
63 Snuffer, Dominic 6 Sissonville Middle 15:07.11 
64 Drennen, Adam 7 Trap Hill Middle 15:14.83 54 
65 McCollam, Stephen 8 Sissonville Middle 15:15.77 
66 Hinkley, Stephen 8 Elkview Middle 15:16.11 55 
67 Lipscomb, Matthew 8 Elkview Middle 15:17.86 56 
68 Moffett, Triston 7 Dupont Jr High 15:21.64 57 
69 Sweeney, Jonny 8 Summersville 15:21.95 58 
70 Roop, Isaac 8 Beckley-Stra 15:26.86 59 
71 Cormack, Conner 7 Park Jr High 15:28.21 
72 Nelson, Fox 7 Horace Mann Jr High 15:29.17 60 
73 Webb, Alex 7 Shady Spring 15:30.83 61 
74 Pomeroy, Rodney 8 East Bank Jr High 15:31.77 62 
75 Stone, Mackey 7 Charleston C 15:33.99 63 
76 Rotellini, Dominic 7 St. Francis 15:37.86 
77 Hyre, Tre 7 Andrew Jacks 15:38.95 
78 Whitfield, Jerome 8 Horace Mann Jr High 15:46.92 
79 Pittman, Ryan 8 Horace Mann Jr High 15:49.55 
80 Bowyer, Kain 7 Eastern Gree 15:52.27 64 
81 McLaughlin, Andrew 7 Eastern Gree 15:53.02 65 
82 Faulkiner, Adam 6 Eastern Gree 15:54.42 
83 Mullins, Jaxon 7 Summersville 15:58.11 66 

              
84 Saffouri, Christian 7 St. Francis 16:00.83 
85 Lucs, Paul 8 Trap Hill Middle 16:02.58 67 
86 Burdette, Landon 7 Eastern Gree 16:03.02 
87 Hurlbutt, Blaize 6 Horace Mann Jr High 16:04.42 
88 Holbert, Aiden 6 Horace Mann Jr High 16:06.58 
89 Mcclanahan, Caleb 7 Beckley-Stra 16:09.74 68 
90 Wade, Oliver 6 Horace Mann Jr High 16:10.36 
91 Minor, Chase 8 Collins Middle 16:14.24 69 
92 Sheets, Sam 6 Dupont Jr High 16:18.89 70 
93 Williams, Matthew 7 Trap Hill Middle 16:21.24 71 
94 Swecker, Jacob 8 Elkview Middle 16:24.24 
95 Reed, Jackson 6 Horace Mann Jr High 16:27.27 
96 Williams, Trey 7 Webster Coun 16:29.30 72 
97 Miller, Michael 7 Shady Spring 16:40.21 
98 Wilson, Aaron 6 Beckley-Stra 16:42.36 73 
99 Godwin, Anthony 7 Braxton Coun 16:44.70 
100 Tate, Colten 6 Shady Spring 16:47.24 
101 Griffith, Ashton 6 Horace Mann Jr High 16:48.17 
102 Browning, Dylan 8 Summersville 16:49.11 74 
103 Miller, Parker 6 Park Jr High 16:53.42 
104 Hayes, Kevin 7 Charleston C 17:01.67 75 
105 Grimmett, Nick 8 Pineville Jr High 17:05.77 
  
 ....Event 2 Boys 3200 Meter Run CC 
 
106 Brandstetter, Dalton 6 Park Jr High 17:07.70 
107 Hammond, Patrick 6 Horace Mann Jr High 17:09.36 
108 Sapio, Bryson 6 Collins Middle 17:13.67 76 
109 Toops, Matthew 8 Elkview Middle 17:14.42 
110 Tinnel, Tristen 6 Summersville 17:15.36 
111 Panossian, Dominic 8 Trap Hill Middle 17:16.02 77 
112 Young, Nick 6 Summersville 17:18.55 
113 Snyder, Ben 7 Eastern Gree 17:22.21 
114 Cook, William 8 Shady Spring 17:43.21 
115 Minor, Chance 6 Collins Middle 17:46.74 78 
116 Allder, Cedric 6 Eastern Gree 17:49.05 
117 Templeton, Samuel 6 Andrew Jacks 17:59.45 
118 Panossian, Jaron 6 Trap Hill Middle 18:00.11 79 
119 Daniel, Solomon 7 Trap Hill Middle 18:07.14 80 
120 McGhee, Adam 7 Trap Hill Middle 18:11.08 
121 Ayers, Dylan 7 Trap Hill Middle 18:13.89 
122 Treadway, Trevor 7 Collins Middle 18:16.08 81 
123 Honaker, Ethan 8 Shady Spring 18:20.89 
124 Hudgins, Xander 6 Park Jr High 18:22.33 
125 Hill, Carson 6 Elkview Middle 18:33.17 
126 Elswick, Matthew 6 Trap Hill Middle 18:35.02 
127 Elswick, Mark 6 Trap Hill Middle 18:41.42 
128 Cochran, Noah 8 Webster Coun 19:00.36 82 
129 Zilinski, Andrew 8 Shady Spring 19:22.08 
130 Hargis, Seth 6 Horace Mann Jr High 19:22.24 
131 Morgan, Chase Baileysville Mid 19:48.52 83 
132 Ihnat, Nick 7 Horace Mann Jr High 19:53.95 
133 Barnett, Darren 6 Webster Coun 19:55.77 84 
134 Spurlock, Addison 7 Shady Spring 20:13.74 
135 Baxter, Alex 6 Collins Middle 20:14.55 85 
136 Tackett, Zack 6 Horace Mann Jr High 20:15.55 
137 Presley, Jakob 6 Shady Spring 20:23.17 
138 Mitchell, Danny Baileysville Mid 20:45.99 86 
139 Hatcher, Garrett 6 Shady Spring 20:46.24 
140 Richmond, Isaak 8 Shady Spring 20:54.55 
141 Peck, Samuel 7 St. Francis 21:27.49 
142 Helton, Dakota Baileysville Mid 21:28.83 87 
143 Blankenship, Logan Baileysville Mid 21:31.95 88 
144 Long, Cameron 7 Horace Mann Jr High 22:02.86 
145 Adkins, Alex 6 Richwood Jr High 22:03.08 
146 Morton, Jack 6 Horace Mann Jr High 23:03.61 
147 Huffman, Rodney 8 East Bank Jr High 23:22.67 89 
148 Harden, Dawson 8 Richwood Jr High 23:48.83 
149 Friend, Owen 7 Bible Center School 23:56.80 
150 Allen, Jaxen 7 Horace Mann Jr High 23:57.89 
151 Huddleston, Samuel 6 Elkview Middle 24:03.08 
152 Blackwood, Elliot 8 Horace Mann Jr High 24:07.95 
153 Cleland, Jack 6 Horace Mann Jr High 24:21.83 
154 Cook, Blayne 6 Trap Hill Middle 25:20.55 
155 Toler, Thomas Baileysville Mid 26:50.05 90 
156 Wiley, Hunter Baileysville Mid 27:00.24 
157 Karper, Ethan 7 Pineville Jr High 27:21.17 
158 Albertson, Wyatt 7 Bible Center School 27:21.83 
159 Herrald, Anthony 6 Horace Mann Jr High 30:35.24 
  
 ....Event 2 Boys 3200 Meter Run CC 
 
160 Cooper, Tayan 6 Horace Mann Jr High 33:07.42 
  
  
Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
Results - Men 
1 Eastern Greenbrier Jr Hig 68 2 3 16 17 30 64 65 
Total Time: 1:04:02.77 
Average: 12:48.56 
2 Park Jr High 90 4 9 11 20 46 49 52 
Total Time: 1:05:33.71 
Average: 13:06.75 
3 Shady Spring Jr High 105 1 7 13 40 44 48 61 
Total Time: 1:06:10.64 
Average: 13:14.13 
4 Horace Mann Jr High 112 5 6 27 32 42 47 60 
Total Time: 1:07:07.99 

              
Average: 13:25.60 
5 Elkview Middle 138 18 21 26 36 37 55 56 
Total Time: 1:08:45.77 
Average: 13:45.16 
6 East Bank Jr High 169 12 25 29 41 62 89 
Total Time: 1:10:40.60 
Average: 14:08.12 
7 Summersville Jr High 203 19 31 45 50 58 66 74 
Total Time: 1:12:00.98 
Average: 14:24.20 
8 Charleston Catholic Middl 213 10 22 43 63 75 
Total Time: 1:13:12.86 
Average: 14:38.58 
9 Dupont Jr High 216 15 23 51 57 70 
Total Time: 1:13:16.33 
Average: 14:39.27 
10 Webster County Middle Sch 223 8 28 33 72 82 84 
Total Time: 1:16:18.58 
Average: 15:15.72 
11 Beckley-Stratton Jr High 252 14 38 59 68 73 
Total Time: 1:15:38.18 
Average: 15:07.64 
12 Collins Middle 297 35 39 69 76 78 81 85 
Total Time: 1:19:48.40 
Average: 15:57.68 
13 Baileysville Middle Schoo 314 24 34 83 86 87 88 90 
Total Time: 1:29:54.25 
Average: 17:58.85 
14 Trap Hill Middle 322 53 54 67 71 77 79 80 
Total Time: 1:19:58.81 
Average: 15:59.77 
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!