Battle Run Invitational Middle School Girls


Show All Results
Nicholas County High School Hy-Tek's MEET MANAGER 4:29 PM 9/17/2016 Page 1 
 Battle Run Invitational 2016 - 9/17/2016 
 
 Battle Run 2016 
 
 Battle Run Campground 
 
 Results 
 
  
 Event 1 Girls 3200 Meter Run CC 
======================================================================= 
Name Year School Finals Points 
======================================================================= 
Results - Women 
1 Custer, Aubrie 8 Charleston C 12:56.55 1 
2 Blankenship, Clara 8 Horace Mann Jr High 13:00.30 2 
3 Cornett, Katelyn 8 Park Jr High 13:38.24 3 
4 Meadows, Mackenzie 7 Andrew Jacks 13:46.42 4 
5 Wells, Alyssa Baileysville Mid 13:54.80 
6 Letton, Liz 7 Charleston C 14:19.21 5 
7 Cobb, Shelby 6 Elkview Middle 14:26.30 6 
8 Adkins, Baylee 8 Charleston C 14:41.61 7 
9 Parks, Tori 8 Eastern Gree 14:43.42 8 
10 Barr, Natalie 6 Summersville 14:47.95 9 
31 Gore, Kaelyn 7 Eastern Gree 16:10.45 26 
32 Williams, Tayley 6 Trap Hill Middle 16:13.02 27 
33 Coffield, Rachel 7 Horace Mann Jr High 16:19.99 28 
34 Hornsby, Aniston 6 Summersville 16:20.24 29 
35 Asbury, Kaydence 7 Sissonville Middle 16:20.89 30 
11 Payne, Heidi 6 Braxton Coun 14:51.02 10 
12 Curry, Ava 8 Sissonville Middle 14:55.55 11 
13 McGinnis, Charlotte 6 Park Jr High 15:00.89 12 
14 Moffatt, Alivia 7 Webster Coun 15:07.70 13 
15 Russell, Abby Baileysville Mid 15:11.33 
16 Woody, Caroline 7 Elkview Middle 15:12.11 14 
17 Hager, Elyssa Sherman Junior High 15:12.77 
18 Shamblin, Sydney 6 Elkview Middle 15:14.89 15 
19 Magee, Emma 8 Horace Mann Jr High 15:20.80 16 
20 Creasey, Lataja 6 Beckley-Stra 15:22.24 17 
21 Lipscomb, Faith 8 Summersville 15:22.70 18 
22 Moll, Bree 8 Webster Coun 15:29.05 19 
23 Tyree, Soren 8 Summersville 15:29.27 20 
24 Lindley, Colette 7 St. Francis 15:35.45 
25 Moyer, Courtney 8 Eastern Gree 15:37.33 21 
26 Lucas, Kayla 7 Horace Mann Jr High 15:41.77 22 
27 Persinger, Lauren 8 Shady Spring 15:57.08 
28 Compston, Amelia 7 Sissonville Middle 16:01.99 23 
29 Mullins, Hannah 7 Horace Mann Jr High 16:03.55 24 
30 Neal, Madison 7 Eastern Gree 16:04.58 25 
36 Kesterson, Emma 7 Eastern Gree 16:23.17 31 
37 Smith, Kiara 7 Richwood Jr High 16:23.55 32 
38 Ward, Patricia 7 Andrew Jacks 16:26.02 33 
39 Breeden, Gillian 8 Beckley-Stra 16:27.70 34 
40 Hale, Wyllow 8 Braxton Coun 16:34.77 35 
41 Londeree, Abbey 6 Eastern Gree 16:40.21 36 
42 Skeens, Riley 8 Braxton Coun 16:41.67 37 
43 Leftwich, Alia 8 Beckley-Stra 16:50.14 38 
44 Fry, Trinity 8 East Bank Jr High 16:51.36 39 
45 Keplinger, Lauren 8 Braxton Coun 16:51.86 40 
46 Ward, Danielle 7 Andrew Jacks 16:55.80 41 
47 Hughes, Savannah 8 Collins Middle 16:57.21 42 
48 Overbaugh, Madeline 7 Richwood Jr High 16:58.86 43 
49 Arrington, Jacque 8 Dupont Jr High 16:59.36 
50 Lanham, Deziray Sherman Junior High 17:01.11 
51 Fletcher, Karsen 6 Horace Mann Jr High 17:03.33 44 
  
 ....Event 1 Girls 3200 Meter Run CC 
 
52 Withrow, Elly 7 Beckley-Stra 17:05.61 45 
53 Pack, Macie 6 Greater Beck 17:08.70 
54 Ragland, Olivia 7 Park Jr High 17:16.14 46 
55 Miller, Izzy 7 Beckley-Stra 17:20.67 47 
56 McMillion, Ashley 8 Eastern Gree 17:29.11 48 
57 Lusk, Adison Baileysville Mid 17:37.39 
58 Cline, Jackie 7 Collins Middle 17:39.64 49 
59 Vandevender, Megan 8 Webster Coun 17:42.83 50 
60 Johnson, Kaycee 7 Elkview Middle 17:43.99 51 
61 Cook, Brianna 7 Pineville Jr High 17:44.64 52 
62 Holderby, Abby 8 East Bank Jr High 17:45.30 53 
63 Swearingen, Anna 8 Braxton Coun 17:46.61 54 
64 Underwood, Josie 6 Richwood Jr High 17:55.58 55 
65 Dunelow, Abbie Greater Beck 17:57.30 
66 Honaker, Eden 8 St. Francis 17:59.92 
67 Eans, Rachel 8 Park Jr High 18:01.55 56 
68 Ward, Anna Kate 7 Charleston C 18:02.30 57 
69 Moffatt, Jordan 8 Webster Coun 18:05.05 58 
70 Miller, Isabella 6 Trap Hill Middle 18:08.42 59 
71 Boyles, Shayla 8 Sissonville Middle 18:09.83 60 
72 Richmond, Kierra 7 Shady Spring 18:22.30 
73 Hasino, Aya 7 Horace Mann Jr High 18:27.52 61 
74 Baldwin, Stella 6 Eastern Gree 18:30.05 
75 Nicholas, Raven 7 East Bank Jr High 18:31.64 62 
76 Long, Clara 6 Eastern Gree 18:37.95 
77 Harvey, Sarah 7 Shady Spring 18:38.58 
78 Mitchell, Delaney 7 Beckley-Stra 18:43.83 63 
79 Rose, Cieara 8 East Bank Jr High 18:46.33 64 
80 Hartman, Meera 8 Horace Mann Jr High 18:48.21 
81 Belmont, Holly 6 Summersville 18:48.99 65 
82 Hanks, Allie 7 Summersville 18:49.58 66 
83 Flinner, Alexis 7 Richwood Jr High 18:50.89 67 

              
84 Romero, Jamine 8 Collins Middle 18:52.52 68 
85 Winebrenner, Taylor 8 Summersville 18:54.64 69 
86 Williams, Ava 6 Trap Hill Middle 18:54.92 70 
87 Ziolkowski, Olivia 7 Park Jr High 18:58.61 71 
88 Turner, Lily 7 Elkview Middle 19:03.36 72 
89 Adkins, Cecily 8 Pineville Jr High 19:05.05 73 
90 Green, Kendra 7 Richwood Jr High 19:06.24 74 
91 Bishop, McKenna Andrew Jacks 19:07.92 75 
92 Lester, Tristian 8 Pineville Jr High 19:14.24 76 
93 Bechtel, Cecelia 6 Park Jr High 19:18.24 77 
94 Gilson, Eliana 7 Beckley-Stra 19:21.58 78 
95 Crossman, MacKenzie 7 Sissonville Middle 19:24.77 79 
96 James, Madison 7 Collins Middle 19:32.74 80 
97 Moss, MacKenzie 8 Sissonville Middle 19:34.21 81 
98 Parker, Kaitlyn 8 Beckley-Stra 19:47.05 
99 Raffo, Quinn 8 Richwood Jr High 19:51.27 82 
100 Samples, Emily 8 East Bank Jr High 20:00.30 83 
101 Blankenship, Hannah 7 Pineville Jr High 20:02.92 84 
102 Keffer, Lourin 7 Richwood Jr High 20:04.74 85 
103 Humphrey, Abby 6 Park Jr High 20:05.33 86 
104 Compston, Lydia 8 Sissonville Middle 20:08.61 87 
105 Kelley, Ituria 7 Dupont Jr High 20:10.11 
106 Pino, Maya 6 Park Jr High 20:22.27 
107 Strong, Emma 8 Trap Hill Middle 20:23.49 88 
108 Treadway, Ashlyn 6 Collins Middle 20:24.08 89 
109 Allder, Ceili 7 Eastern Gree 20:28.99 
110 Plumley, Lauren 8 Beckley-Stra 20:29.64 
111 Perry, Jaelyn 7 Andrew Jacks 20:30.30 90 
112 Carpenter, Whitley 6 Sissonville Middle 20:32.95 
113 Mackowiak, Alina 8 St. Francis 20:33.83 
114 Mollohan, Emma 6 Trap Hill Middle 20:41.61 91 
115 Holcomb, Haylee 8 Webster Coun 20:52.55 92 
116 Barnett, Evelyn 8 Webster Coun 21:23.99 93 
117 Workman, Kelsie 7 Eastern Gree 21:34.92 
118 Adkins, Caroline 6 Charleston C 21:41.80 94 
119 Evans, Ashton 7 St. Francis 21:43.33 
120 Scronce, Chris 8 Eastern Gree 22:10.33 
121 Mullins, Grace 8 Horace Mann Jr High 22:29.77 
122 Martin, Madisen 6 Sissonville Middle 22:41.24 
123 Sadzewicz, Shaylin 7 Trap Hill Middle 22:44.17 95 
124 Carr, Lexi 7 Eastern Gree 22:53.49 
125 Whiting, Kasey 6 Sissonville Middle 22:57.61 
126 Miller, Ashley 7 Bible Center School 23:07.33 
127 Moss, Branigan 7 Sissonville Middle 23:12.80 
128 McMillion, Hayley 8 Dupont Jr High 23:28.83 
129 Davis, Ava 8 East Bank Jr High 23:36.17 96 
130 Arrington, Piper 6 Collins Middle 23:46.74 97 
131 Phillips, Kynlee 7 Richwood Jr High 23:50.27 
132 Bennett, Amber 7 Richwood Jr High 24:34.33 
133 Kincaid, Aryanna 6 Collins Middle 25:34.33 98 
134 Laxton, Paige 7 Pineville Jr High 25:49.92 99 
135 Del Torto, Emma 7 Horace Mann Jr High 25:51.30 
136 Clark, Gabby 6 Trap Hill Middle 31:11.05 100 
137 Clark, Madison 6 Braxton Coun 33:18.99 101 
  
  
Team Scores 
================================================================================= 
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9 
================================================================================= 
Results - Women 
1 Horace Mann Jr High 92 2 28 16 22 24 44 61 
Total Time: 1:16:26.41 
Average: 15:17.29 
2 Eastern Greenbrier Jr Hig 111 8 26 21 25 31 36 48 
Total Time: 1:18:58.95 
Average: 15:47.79 
3 Summersville Jr High 141 9 29 18 20 65 66 69 
Total Time: 1:20:49.15 
Average: 16:09.83 
4 Elkview Middle 158 6 14 15 51 72 
Total Time: 1:21:40.65 
Average: 16:20.13 
5 Charleston Catholic Middl 164 1 5 7 57 94 
Total Time: 1:21:41.47 
Average: 16:20.30 
6 Braxton County Middle 176 10 35 37 40 54 101 
Total Time: 1:22:45.93 
Average: 16:33.19 
7 Beckley-Stratton Jr High 181 17 34 38 45 47 63 78 
Total Time: 1:23:06.36 
Average: 16:37.28 
8 Park Jr High 188 3 12 46 56 71 77 86 
Total Time: 1:22:55.43 
Average: 16:35.09 
9 Sissonville Middle 203 30 11 23 60 79 81 87 
Total Time: 1:24:53.03 
Average: 16:58.61 
10 Webster County Middle Sch 232 13 19 50 58 92 93 
Total Time: 1:27:17.18 
Average: 17:27.44 
11 Andrew Jackson Middle 243 4 33 41 75 90 
Total Time: 1:26:46.46 
Average: 17:21.30 
12 Richwood Jr High 271 32 43 55 67 74 82 85               
Total Time: 1:29:15.12 
Average: 17:51.03 
13 East Bank Jr High 301 39 53 62 64 83 96 
Total Time: 1:31:54.94 
Average: 18:22.99 
14 Collins Middle 328 42 49 68 80 89 97 98 
Total Time: 1:33:26.19 
Average: 18:41.24 
15 Trap Hill Middle 335 27 59 70 88 91 95 100 
Total Time: 1:34:21.46 
Average: 18:52.30 
16 Pineville Jr High 384 52 73 76 84 99 
Total Time: 1:41:56.77 
Average: 20:23.36 
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!