2015 Capital City Challenge


Show All Results
                        2015 Capital City Challenge
              4.2 Mile Run | 4.2 Mile Paddle | 16.8 Mile Bike
                Results by TSR Timing Group - TSRTiming.com
       September 19, 2015 - 9:00 AM |  Charleston, WV - Magic Island
Weather: 83' and Sunny - Wind: S @ 10 MPH - Humidity: 32%
 

                   ********** AWARDS LIST **************


               ********** OVERALL Female RESULTS ***********
Place Name                S Age Time      Pace     
===== =================== = === ========= ===== 
    1 Contessa Kennedy    F  28 2:15:01.7 43:28 
    2 Becca Warnick       F  34 2:20:01.8 45:05 
    3 Lynn Fish           F  58 2:22:11.3 45:46 

                ********** OVERALL Male RESULTS ***********
Place Name                S Age Time      Pace     
===== =================== = === ========= ===== 
    1 Chad Miner          M  44 1:54:13.7 36:46 
    2 Judd Michael        M  52 1:56:45.4 37:35 
    3 Michael Sweeny      M  60 1:59:16.4 38:24 

                          MALE Age Group  1 - 19
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1     9 Jacob Birurakis     M  14 2:03:16.0 39:41 
    2    39 Cj Sweeney          M  16 2:22:57.4 46:01 
    3    54 Kyle Frazier        M  19 2:32:55.6 49:14 

                         FEMALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    51 Brianna Rahall      F  23 2:30:51.9 48:34 
    2   118 Erin Flanagan       F  27 2:55:54.7 56:38 
    3   132 Morgan Stubbe       F  24 3:12:03.6 61:50 

                          MALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    10 Zachary Robinson    M  24 2:03:58.6 39:55 
    2    24 Shawn Mercer        M  25 2:11:59.0 42:29 
    3    45 Andrew Rollins      M  27 2:26:59.3 47:19 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    37 Mal Slabinski-Schm  F  34 2:22:51.8 45:59 
    2    48 Leslie Ping         F  34 2:29:20.7 48:05 
    3    57 Kristen Greene      F  36 2:33:38.9 49:28 

                          MALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    13 Andrew Greene       M  31 2:05:14.3 40:19 
    2    22 Tony Bell           M  34 2:11:08.9 42:13 
    3    29 Ronald Posey        M  39 2:15:58.8 43:47 


                         FEMALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    85 Lori Whitt          F  46 2:42:42.6 52:23 
    2    92 Carol Hall          F  47 2:44:58.4 53:06 
    3   100 Nicole Charbonniez  F  43 2:47:48.1 54:01 

                          MALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1     8 Michael Barnett     M  45 2:02:29.4 39:26 
    2    11 Thomas Samples      M  42 2:04:11.7 39:59 
    3    14 Erick Roskos        M  42 2:05:53.0 40:32 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    46 Kim Lucas           F  51 2:28:05.0 47:40 
    2    62 Gigi Sadorra        F  51 2:34:47.2 49:50 
    3    80 Deborah Phillips    F  54 2:41:08.5 51:52 

                          MALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1     6 Steve Schoonover    M  53 2:00:12.1 38:42 
    2     7 Doug Kirk           M  51 2:01:33.7 39:08 
    3    12 James Slack         M  52 2:04:35.5 40:07 

                          MALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                S Age Time      Pace     
===== ===== =================== = === ========= ===== 
    1    63 Jay Smith           M  61 2:36:12.9 50:17 
    2    64 George Roskos       M  68 2:36:25.8 50:21 
    3    65 Harry Bruner        M  67 2:36:27.6 50:22 


                ======= Overall Relay Team Results =======

Place Team                                          Relay Cate Time         
===== ============================================= ========== ========= 
    1 Performance Kayak                             Male       1:19:24.3 
    2 WOOOOO!!!                                     Male       1:57:45.2 
    3 Chucktown Miscreants                          Co-Ed      2:07:27.7 
    4 Team Andy & Casey                             Male       2:11:06.2 
    5 Team Crapple Jacks                            Male       2:14:47.3 
    6 BishStrawPaul                                 Co-Ed      2:18:32.3 
    7 Team Moroccan Massacre                        Co-Ed      2:23:10.8 
    8 Tropic Thunder                                Male       2:25:39.6 
    9 Ambiguously Speedy Trio                       Female     2:25:48.4 
   10 The J Team                                    Co-Ed      2:38:37.6 
   11 Triple Threat                                 Male       2:40:18.8 
   12 BishStrawPaul                                 Co-Ed      2:42:40.7 
   13 PSIMED                                        Co-Ed      2:44:32.6 
   14 Team CNN                                      Female     2:44:53.8 
   15 Tri Sisters Try                               Female     2:50:32.7 
   16 Dan & Angie Dunlapped Everyone                Co-Ed      2:51:30.3 
   17 Team Ervin/Lilly                              Co-Ed      2:56:24.7 
   18 Briant-Mize                                   Male       3:06:14.3 
   19 Team Wolfe                                    Male       3:06:53.4 

                 ======= FEMALE Relay Team Results =======

Place Team                                          Time         
===== ============================================= ========= 
    1 Ambiguously Speedy Trio                       2:25:48.4 
    2 Team CNN                                      2:44:53.8 
    3 Tri Sisters Try                               2:50:32.7 

                  ======= MALE Relay Team Results =======

Place Team                                          Time         
===== ============================================= ========= 
    1 Performance Kayak                             1:19:24.3 
    2 WOOOOO!!!                                     1:57:45.2 
    3 Team Andy & Casey                             2:11:06.2 

                 ======= CO-Ed Relay Team Results =======

Place Team                                          Time         
===== ============================================= ========= 
    1 Chucktown Miscreants                          2:07:27.7 
    2 BishStrawPaul                                 2:18:32.3 
    3 Team Moroccan Massacre                        2:23:10.8 
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!