Team Hole in the Wall- Charleston 5K Run/Walk


Show All Results
                       2011 Team Hole in the Wall 5K
Proceeds send children with serious illnesses to Team Hole in the Wall Camps.
               Results by TriStateRacer.com Timing Services
                         09/10/2011 Charleston, WV
                      Weather: 60 degrees and Cloudy
 

                      =======Overall Results =======

Place Name                S Age Time    Pace  
===== =================== = === ======= ===== 
    1 Justin Simpson      M  27   16:53  5:26 
    2 Kushida Tsutomu     M  40   18:43  6:02 
    3 Ian Webster         M  20   19:52  6:24 
    4 Patrick Muench      M  33   20:05  6:28 
    5 Dan Murphy          M  23   20:36  6:38 
    6 Heath Damron        M  30   20:46  6:42 
    7 Nia Paul            M  46   21:14  6:51 
    8 Jerry Bostic        M  50   21:29  6:55 
    9 Cliff Kinney        M  45   22:50  7:21 
   10 Louis Gillenwater   F  46   24:52  8:01 
   11 Todd Gillenwater    M  49   24:53  8:01 
   12 Keith Ratliff       M  49   25:43  8:17 
   13 Hunter Owens        M  11   25:54  8:21 
   14 Jonathan Marshall   M  29   26:27  8:31 
   15 Leigha Fleming      F  22   26:58  8:41 
   16 Morgan Lee          F  26   27:38  8:54 
   17 Andrea Cunningham   F  31   27:48  8:57 
   18 Scott Owens         M  42   28:38  9:13 
   19 Sarah Snyder        F  38   28:53  9:18 
   20 Relariell Silverman F  35   29:23  9:28 
   21 Amy Hall            F  40   29:59  9:40 
   22 Alex Ross           M  72   30:36  9:51 
   23 Michele Rippe       F  41   30:42  9:53 
   24 Suzette Ruggier     F  37   31:03 10:00 
   25 Marta Snapp         F  52   31:04 10:00 
   26 Patti Campbell      F  56   31:09 10:02 
   27 Will Hall           M  12   31:39 10:12 
   28 Tristan Owens       M   9   31:45 10:14 
   29 Thawh Ha            F  41   31:48 10:15 
   30 Brittany Joseph     F  14   32:15 10:23 
   31 Ghaski Browning     F  60   32:22 10:26 
   32 Justin Weekley      M  24   32:39 10:31 
   33 Felicia Joseph      F  48   32:59 10:37 
   34 John Kenney         M  52   33:49 10:54 
   35 Angela Jeffries     F  39   34:29 11:06 
   36 Sharie Dale         F  52   35:23 11:24 
   37 Emily Bungarner     F  36   35:27 11:25 
   38 Courtney Evans      F  33   35:30 11:26 
   39 Ike Joseph          M  16   36:32 11:46 
   40 Rodney Melton       M  53   37:26 12:03 
   41 Kathryn Newcome     F  54   39:24 12:41 
   42 Sherrie Armstrong   F  32   42:47 13:47 

                   ********** AWARDS LIST **************


               ********** OVERALL Female RESULTS ***********
    1 Louis Gillenwater    46   24:52 
    2 Leigha Fleming       22   26:58 
    3 Morgan Lee           26   27:38 

                ********** OVERALL Male RESULTS ***********
    1 Justin Simpson       27   16:53 
    2 Kushida Tsutomu      40   18:43 
    3 Ian Webster          20   19:52 

                         FEMALE Age Group  1 - 14
    1    30 Brittany Joseph       32:15 

                          MALE Age Group  1 - 14
    1    13 Hunter Owens          25:54 
    2    27 Will Hall             31:39 
    3    28 Tristan Owens         31:45 

                         FEMALE Age Group  15 - 19

                          MALE Age Group  15 - 19
    1    39 Ike Joseph            36:32 

                         FEMALE Age Group  20 - 29

                          MALE Age Group  20 - 29
    1     5 Dan Murphy            20:36 
    2    14 Jonathan Marshall     26:27 
    3    32 Justin Weekley        32:39 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
    1    17 Andrea Cunningham     27:48 
    2    19 Sarah Snyder          28:53 
    3    20 Relariell Silverman   29:23 

                          MALE Age Group  30 - 39
    1     4 Patrick Muench        20:05 
    2     6 Heath Damron          20:46 

                         FEMALE Age Group  40 - 49
    1    21 Amy Hall              29:59 
    2    23 Michele Rippe         30:42 
    3    33 Felicia Joseph        32:59 

                          MALE Age Group  40 - 49
    1     7 Nia Paul              21:14 
    2     9 Cliff Kinney          22:50 
    3    11 Todd Gillenwater      24:53 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
    1    25 Marta Snapp           31:04 
    2    26 Patti Campbell        31:09 
    3    36 Sharie Dale           35:23 

                          MALE Age Group  50 - 59
    1     8 Jerry Bostic          21:29 
    2    34 John Kenney           33:49 
    3    40 Rodney Melton         37:26 

                         FEMALE Age Group  60 - 99
    1    31 Ghaski Browning       32:22 

                          MALE Age Group  60 - 99
    1    22 Alex Ross             30:36 

                  

                    ********** AWARDS LIST **************


               ********** OVERALL Female RESULTS ***********
    1 Louis Gillenwater    46   24:52 

                ********** OVERALL Male RESULTS ***********
    1 Justin Simpson       27   16:53 

                         FEMALE Age Group  1 - 14
    1    30 Brittany Joseph       32:15 

                          MALE Age Group  1 - 14
    1    13 Hunter Owens          25:54 
    2    27 Will Hall             31:39 
    3    28 Tristan Owens         31:45 

                         FEMALE Age Group  15 - 19

                          MALE Age Group  15 - 19
    1    39 Ike Joseph            36:32 

                         FEMALE Age Group  20 - 29
    1    15 Leigha Fleming        26:58 
    2    16 Morgan Lee            27:38 

                          MALE Age Group  20 - 29
    1     3 Ian Webster           19:52 
    2     5 Dan Murphy            20:36 
    3    14 Jonathan Marshall     26:27 
    4    32 Justin Weekley        32:39 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
    1    17 Andrea Cunningham     27:48 
    2    19 Sarah Snyder          28:53 
    3    20 Relariell Silverman   29:23 
    4    24 Suzette Ruggier       31:03 
    5    35 Angela Jeffries       34:29 
    6    37 Emily Bungarner       35:27 
    7    38 Courtney Evans        35:30 
    8    42 Sherrie Armstrong     42:47 

                          MALE Age Group  30 - 39
    1     4 Patrick Muench        20:05 
    2     6 Heath Damron          20:46 

                         FEMALE Age Group  40 - 49
    1    21 Amy Hall              29:59 
    2    23 Michele Rippe         30:42 
    3    33 Felicia Joseph        32:59 

                          MALE Age Group  40 - 49
    1     2 Kushida Tsutomu       18:43 
    2     7 Nia Paul              21:14 
    3     9 Cliff Kinney          22:50 
    4    11 Todd Gillenwater      24:53 
    5    12 Keith Ratliff         25:43 
    6    18 Scott Owens           28:38 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
    1    25 Marta Snapp           31:04 
    2    26 Patti Campbell        31:09 
    3    36 Sharie Dale           35:23 
    4    41 Kathryn Newcome       39:24 

                          MALE Age Group  50 - 59
    1     8 Jerry Bostic          21:29 
    2    34 John Kenney           33:49 
    3    40 Rodney Melton         37:26 

                         FEMALE Age Group  60 - 99
    1    31 Ghaski Browning       32:22 

                          MALE Age Group  60 - 99
    1    22 Alex Ross             30:36  
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!