Capital City Challenge


Show All Results
                    Capital City Challenge - Triathlon
                             RunRowRideWV.com
              Results by The TSR Timing Group - TSRTiming.com
        September 13, 2014 - 9:00 AM Charleston, WV - Magic Island
Weather: 61 Degrees and Mostly Cloudy - Wind NW @ 3MPH
 

                   ********** AWARDS LIST **************


               ********** OVERALL Female RESULTS ***********
Place Name                S Age Age Time       
===== =================== = === === ======= 
    1 Sarah Fletcher      F  42  42 2:01:41 
    2 Contessa Kennedy    F  27  27 2:13:40 
    3 Lynn Fish           F  56  56 2:15:46 

                ********** OVERALL Male RESULTS ***********
Place Name                S Age Age Time       
===== =================== = === === ======= 
    1 Kevin Fletcher      M  43  43 1:48:52 
    2 Steve Schoonover    M  52  52 1:55:58 
    3 James Slack         M  51  51 1:59:09 

                         FEMALE Age Group  1 - 19
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1   106 Josie Lorea         F  13 2:42:07 

                          MALE Age Group  1 - 19
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    20 Jacob Birurakis     M  13 2:11:07 
    2    29 Jon Kampsnider      M  18 2:15:33 
    3    30 Zack Evans          M  18 2:15:34 

                         FEMALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    77 Krista Miller       F  28 2:31:28 
    2   102 Jessica Hall        F  26 2:39:59 
    3   134 Kathryn Flack       F  27 3:05:45 

                          MALE Age Group  20 - 29
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    28 Andrew Rollins      M  26 2:15:23 
    2    36 Bryan Hill          M  27 2:17:29 
    3    44 Tyler Wetzel        M  28 2:22:11 

                         FEMALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    35 Amy Kendall         F  34 2:16:54 
    2    42 Becca Warnick       F  33 2:20:20 
    3    47 Lori Smith          F  39 2:24:06 

                          MALE Age Group  30 - 39
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    11 Andrew Greene       M  30 2:05:14 
    2    14 Jacob Glance        M  35 2:06:13 
    3    16 Marcos Serrat       M  37 2:09:04 

                         FEMALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    45 Lisa Queen          F  41 2:22:48 
    2    48 Lori Watt           F  42 2:24:34 
    3    68 Rita Pauley         F  46 2:30:01 

                          MALE Age Group  40 - 49
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1     7 John Wirts          M  47 2:01:45 
    2    10 Scott Menefee       M  42 2:03:06 
    3    13 Chris Wiley         M  40 2:06:08 

                         FEMALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    87 Marilyn Hall        F  50 2:34:46 
    2    93 Deborah Phillips    F  53 2:36:30 
    3   118 Kelli Cain          F  52 2:52:27 

                          MALE Age Group  50 - 59
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1     5 Doug Kirk           M  50 1:59:14 
    2     9 Hansel Lucas        M  54 2:02:59 
    3    12 William Jeffrey     M  50 2:05:19 

                         FEMALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 

                          MALE Age Group  60 - 98
Place O'All Name                S Age Time       
===== ===== =================== = === ======= 
    1    19 Rick Hart           M  62 2:11:03 
    2    37 David Hartung       M  73 2:17:33 
    3    56 Harry Bruner, Jr.   M  66 2:26:27 



                    ======= Relay Team Results =======

Place Team Name            Team Member 1        Team Member 2        Team Member 3        Time         
===== ==================== ==================== ==================== ==================== ========= 
    1 Performance Kayak    Hansel Lucas         Brodie Joiner                             1:54:57.6 
    2 BMF                  Jason Lunsford       Tommy Orcutt         Jay Harper           2:12:51.8 
    3 Never Tell Me The Od Paul Cox             Eric Tyree                                2:12:52.2 
    4 The Councilmen       Brent Burton         Courtney Persinger   Tom Lane             2:13:07.5 
    5 Ambiguously Speedy T Holly Bailey         Courtney Crabtree    Makenzie Green       2:19:39.7 
    6 WV Division of Corre Paul Stump           Lindsey Searls       Jennifer Ballard     2:24:00.1 
    7 Two beauties and a b Misty Bradley        Dean King            K L Smith            2:27:14.0 
    8 Call Us a Cab        Colby Jones          Bobby Jones                               2:28:23.4 
    9 DUFFAZZ              R. Chad Duffield     Jessica Duffield     Frank Fazzolari      2:32:31.8 
   10 KFC                  Cindy Hanna          Kristi Suits         Frank Stark          2:34:06.0 
   11 Cat Nasty            John Adams           Kyle Adams           Sarah Menefee        2:37:28.5 
   12 Competitive Edge     Bob Lorea            Jack Lorea           Hunter Jones         2:37:45.3 
   13 Wexford Health Sourc Mary Westfall        Traci Facciani       Ken Hartman          2:41:30.0 
   14 Smith & Smith        Rodney Smith         Lisa Smith                                2:42:09.8 
   15 PSIMED               Brandon Dean         Angie Hoffman        Russell Huffman      2:43:31.7 
   16 YesterBeers          Debbie Birckhead     Scott Birckhead                           2:49:26.1 
   17 Team Star One        Jennifer Stapleton   Mike Scarberry       David McCormic       2:54:54.7 
   18 Mountain State Force Jimmie Jordan        JR Baker             JR Chancey           2:55:24.0 
   19 Team Wells           Tammy Wells          Grant Wells          David Wells          2:55:28.3 
   20 WE TRI-HARD          Kear Mashek          Dominick Groves                           2:56:19.2 
   21 The Schirtz          Tiffany Schirtzing   Christopher Schirtzi                      3:03:09.1 



                         FEMALE RELAY TEAM RESULTS

Place Team Name            Team Ca Team Member 1     Team Member 2     Team Member 3     Time         
===== ==================== ======= ================= ================= ================= ========= 
    1 Ambiguously Speedy T Female  Holly Bailey      Courtney Crabtree Makenzie Green    2:19:39.7 

                          MALE RELAY TEAM RESULTS

Place Team Name            Team Ca Team Member 1     Team Member 2     Team Member 3     Time         
===== ==================== ======= ================= ================= ================= ========= 
    1 Performance Kayak    Male    Hansel Lucas      Brodie Joiner                       1:54:57.6 
    2 BMF                  Male    Jason Lunsford    Tommy Orcutt      Jay Harper        2:12:51.8 
    3 Never Tell Me The Od Male    Paul Cox          Eric Tyree                          2:12:52.2 
    4 The Councilmen       Male    Brent Burton      Courtney Persinge Tom Lane          2:13:07.5 
    5 Competitive Edge     Male    Bob Lorea         Jack Lorea        Hunter Jones      2:37:45.3 

                         CO-Ed RELAY TEAM RESULTS

Place Team Name            Team Ca Team Member 1     Team Member 2     Team Member 3     Time         
===== ==================== ======= ================= ================= ================= ========= 
    1 WV Division of Corre Co-Ed   Paul Stump        Lindsey Searls    Jennifer Ballard  2:24:00.1 
    2 Two beauties and a b Co-Ed   Misty Bradley     Dean King         K L Smith         2:27:14.0 
    3 Call Us a Cab        Co-Ed   Colby Jones       Bobby Jones                         2:28:23.4 
    4 DUFFAZZ              Co-Ed   R. Chad Duffield  Jessica Duffield  Frank Fazzolari   2:32:31.8 
    5 KFC                  Co-Ed   Cindy Hanna       Kristi Suits      Frank Stark       2:34:06.0 
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!