2013 WV Region IV A-AA Boys


Show All Results
                     Region III and Region IV XC Meet
                      Ripley, WV    October 24, 2013
              Results by The TSR Timing Group - TSRTiming.com

             Weather: Overcast - 42� - no wind - 81% humidity

              ***** High School Region IV Boys Results *****

Place TmPl No.  Name               Gr School                    Time    Pace  
===== ==== ==== ================== == ================================= ===== 
    1    1    2 Hayden Harrison    10 Buffalo                   17:35.8  5:40  T 
    2    2  254 Glenn McMillan     11 Wirt County               17:46.5  5:44  I 
    3    3   43 Caden McClanahan   12 Charleston Catholic       18:00.5  5:48  T 
    4        91 Josh McClung       11 Herbert Hoover            18:03.4  5:49  I 
    5    4  101 Matt Christiansen  11 Nicholas County           18:10.6  5:52  T 
    6    5  194 Caleb Pell         11 Roane County              18:20.4  5:55  I 
    7    6  234 John Morrison       9 St.Joe                    18:44.8  6:03  I 
    8    7   42 Philip Mallory     12 Charleston Catholic       18:45.8  6:03  T 
    9    8    4 Conner Lamb        12 Buffalo                   18:47.1  6:03  T 
   10    9  196 Caleb Shirey       10 Roane County              18:57.4  6:07  I 
   11       203 Zach Marcum        11 scott                     19:12.1  6:11    
   12   10  255 Brady Ohrn         10 Wirt County               19:15.8  6:13    
   13   11  231 Owen Huffman        9 St.Joe                    19:20.0  6:14    
   14   12    1 Jacob Dye          12 Buffalo                   19:22.1  6:15  T 
   15   13  104 Jackson Reed        9 Nicholas County           19:29.5  6:17  T 
   16   14   40 Greg Hart          10 Charleston Catholic       19:36.7  6:19  T 
   17   15  150 Jameson Cooper     10 Ravenswood                19:43.4  6:21    
   18   16  106 Joe Yeager         10 Nicholas County           19:46.3  6:22  T 
   19   17  253 Dj Lynch           12 Wirt County               19:54.7  6:25    
   20   18  151 Jon Hayman         12 Ravenswood                19:57.9  6:26    
   21   19   45 Justin Snyder      11 Charleston Catholic       20:02.7  6:28  T 
   22   20  102 Cody Kelley        10 Nicholas County           20:03.1  6:28  T 
   23   21    3 Andrew Hayson      11 Buffalo                   20:03.4  6:28  T 
   24   22   44 David Oleary       11 Charleston Catholic       20:08.0  6:29  T 
   25   23  256 Shane Robinson     11 Wirt County               20:09.2  6:30    
   26   24  152 Riley Heatheringto  9 Ravenswood                20:22.7  6:34    
   27   25  103 Juvenal Perez       9 Nicholas County           20:25.3  6:35  T 
   28   26    6 Devin Rich         10 Buffalo                   20:31.3  6:37  T 
   29        90 Matthew Hopkins     9 Herbert Hoover            21:06.5  6:48    
   30        94 Noah Toops         11 Herbert Hoover            21:09.7  6:49    
   31       204 Nick Weeks         12 scott                     21:16.0  6:51    
   32   27  192 Troy Fisher        11 Roane County              21:21.7  6:53    
   33   28   46 David Wroth        11 Charleston Catholic       21:24.9  6:54  T 
   34   29  154 Colby Marks         9 Ravenswood                21:27.0  6:55    
   35   30    5 Ian Parsons         9 Buffalo                   21:31.0  6:56  T 
   36   31   41 Elias Hoyer        11 Charleston Catholic       21:31.3  6:56  T 
   37   32  193 Alex Pavalok       11 Roane County              21:43.8  7:00    
   38   33  153 Chase Jarrell      11 Ravenswood                21:48.2  7:02    
   39   34  229 Caleb Brumfield    10 St.Joe                    21:58.7  7:05    
   40         7 William Baker      11 Calhoun                   22:05.9  7:07    
   41       219 Martin Dye         10 SISSONVILLE               22:22.5  7:13    
   42   35  232 Chad Lewis         10 St.Joe                    22:44.0  7:20    
   43   36  235 Nathaniel Porter   10 St.Joe                    22:50.5  7:22    
   44   37  195 Marcus Pena        11 Roane County              23:15.0  7:29    
   45   38  105 Mason Yarber       10 Nicholas County           23:22.3  7:32  T 
   46   39  100 Wes Carte          10 Nicholas County           23:54.1  7:42  T 
   47       243 Taylor Spry        12 Tolsia                    24:06.1  7:46    
   48        92 Kyle Oliver         9 Herbert Hoover            24:27.6  7:53    
   49         8 Christopher Lacy   10 Calhoun                   25:12.6  8:07    
   50   40  233 Travis McNeil      10 St.Joe                    25:31.2  8:13    
   51   41  257 Brad Tallman       11 Wirt County               25:50.3  8:19    
   52       245 Isiah Mathis       11 Wayne High                28:52.8  9:18    
   53       240 Shane Block        10 Tolsia                    30:34.6  9:51    


       *********** High School Region IV Boys TEAM SCORE **********


  1.    65  Charleston Catholic       (19:18.8  96:33.7 2:07.5)
========================================
  1      3  Caden McClanahan                              12 18:00.5
  2      7  Philip Mallory                                12 18:45.8
  3     14  Greg Hart                                     10 19:36.7
  4     19  Justin Snyder                                 11 20:02.7
  5     22  David Oleary                                  11 20:08.0
  6   ( 28) David Wroth                                   11 21:24.9
  7   ( 31) Elias Hoyer                                   11 21:31.3

  2.    68  Buffalo                   (19:16.0  96:19.7 2:55.5)
========================================
  1      1  Hayden Harrison                               10 17:35.8
  2      8  Conner Lamb                                   12 18:47.1
  3     12  Jacob Dye                                     12 19:22.1
  4     21  Andrew Hayson                                 11 20:03.4
  5     26  Devin Rich                                    10 20:31.3
  6   ( 30) Ian Parsons                                    9 21:31.0

  3.    78  Nicholas County           (19:35.0  97:54.8 2:14.7)
========================================
  1      4  Matt Christiansen                             11 18:10.6
  2     13  Jackson Reed                                   9 19:29.5
  3     16  Joe Yeager                                    10 19:46.3
  4     20  Cody Kelley                                   10 20:03.1
  5     25  Juvenal Perez                                  9 20:25.3
  6   ( 38) Mason Yarber                                  10 23:22.3
  7   ( 39) Wes Carte                                     10 23:54.1

  4.    93  Wirt County               (20:35.3  102:56.5 8:03.8)
========================================
  1      2  Glenn McMillan                                11 17:46.5
  2     10  Brady Ohrn                                    10 19:15.8
  3     17  Dj Lynch                                      12 19:54.7
  4     23  Shane Robinson                                11 20:09.2
  5     41  Brad Tallman                                  11 25:50.3

  5.   110  Roane County              (20:43.7  103:38.3 4:54.6)
========================================
  1      5  Caleb Pell                                    11 18:20.4
  2      9  Caleb Shirey                                  10 18:57.4
  3     27  Troy Fisher                                   11 21:21.7
  4     32  Alex Pavalok                                  11 21:43.8
  5     37  Marcus Pena                                   11 23:15.0

  6.   119  Ravenswood                (20:39.9  103:19.2 2:04.8)
========================================
  1     15  Jameson Cooper                                10 19:43.4
  2     18  Jon Hayman                                    12 19:57.9
  3     24  Riley Heatherington                            9 20:22.7
  4     29  Colby Marks                                    9 21:27.0
  5     33  Chase Jarrell                                 11 21:48.2

  7.   122  St.Joe                    (21:07.6  105:38.0 4:05.7)
========================================
  1      6  John Morrison                                  9 18:44.8
  2     11  Owen Huffman                                   9 19:20.0
  3     34  Caleb Brumfield                               10 21:58.7
  4     35  Chad Lewis                                    10 22:44.0
  5     36  Nathaniel Porter                              10 22:50.5
  6   ( 40) Travis McNeil                                 10 25:31.2



Incomplete Teams:

Herbert Hoover           
         Josh McClung 11, Matthew Hopkins  9, Noah Toops 11, Kyle Oliver  9

scott                    
         Zach Marcum 11, Nick Weeks 12

Calhoun                  
         William Baker 11, Christopher Lacy 10

SISSONVILLE              
         Martin Dye 10

Tolsia                   
         Taylor Spry 12, Shane Block 10

Wayne High               
         Isiah Mathis 11

 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!