WV Senior Games Track and Field


Show All Results
                   WV Senior Sports Classic - 6/22/2013
                             Track and Field
                              Huntington, WV
                                 Results
  Women 65-69 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
Finals
  1 Warren, Barbara           67                                   22.0

  Women 70-74 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                   18.7
  2 Carver, Nadine            74                                   20.7

  Women 65-69 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   48.8

  Women 70-74 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                   41.8

  Women 60-64 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hartzler, Mary            64                                 1:34.8

  Women 65-69 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                 2:09.7

  Women 70-74 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                 1:38.4

  Women 55-59 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Alegria, Tamara           55                                   8.34

  Women 60-64 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hartzler, Mary            64                                   9.11
  2 Bishop, Catherine         64                                   7.38

  Women 65-69 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   7.01

  Women 70-74 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                   6.15

  Women 55-59 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Alegria, Tamara           55                                  25.04

  Women 60-64 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hartzler, Mary            64                                  25.44
  2 Bishop, Catherine         64                                  15.90

  Women 65-69 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                  17.05

  Women 70-74 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                  15.07

  Women 80-84 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hager, Olive              83                                  13.07

  Women 55-59 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Alegria, Tamara           55                                  33.12

  Women 60-64 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hartzler, Mary            64                                  32.01
  2 Bishop, Catherine         64                                  16.00

  Women 65-69 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                  18.00

  Women 55-59 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Alegria, Tamara           55                                  29.89

  Women 60-64 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hartzler, Mary            64                                  22.42
  2 Bishop, Catherine         64                                  15.24

  Women 65-69 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                  16.16

  Women 70-74 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Mary            71                                  15.65

  Women 80-84 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hager, Olive              83                                  11.42

  Men 50-54 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hirsch, Alec              52                                   13.7

  Men 55-59 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Ostermann, Edwin          58                                   14.4
  2 Buskus, Timothy           55                                   17.0

  Men 60-64 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Snodgrass, Ernie          60                                   14.0

  Men 65-69 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Miller, Kelly             65                                   14.3
  2 Hathcock, Lloyd           66                                   14.8
  3 McDowell, Don             66                                   16.2
  4 Webb, Scott               65                                   16.8

  Men 70-74 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Johnson, Tom              72                                   18.4

  Men 75-79 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Brekeller, Martin         76                                   20.5
  2 Medley, Bob               79                                   20.5

  Men 85-89 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Soller, Richard           85                                   21.8

  Men 50-54 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hirsch, Alec              52                                   30.2
  2 Stivason, Charles         54                                   33.2

  Men 55-59 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Ostermann, Edwin          58                                   30.3
  2 Buskus, Timothy           55                                   37.7

  Men 60-64 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Kahn, Farukh              62                                   32.2
  2 Snodgrass, Ernie          60                                   33.2

  Men 65-69 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hathcock, Lloyd           66                                   30.4
  2 Miller, Kelly             65                                   31.2
  3 Webb, Scott               65                                   36.9

  Men 70-74 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Johnson, Tom              72                                   35.3

  Men 75-79 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Medley, Bob               79                                   44.8
  2 Brekeller, Martin         76                                   47.9

  Men 85-89 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Soller, Richard           85                                   50.7

  Men 50-54 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Stivason, Charles         54                                 1:20.1

  Men 55-59 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Schaul, Michael           56                                 1:15.1
  2 Buskus, Timothy           55                                 1:29.9
 -- Finley, Lawrence          55                                     DN

  Men 60-64 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Kahn, Farukh              62                                 1:15.4
  2 Snodgrass, Ernie          60                                 1:16.3

  Men 65-69 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 McDowell, Don             66                                 1:20.8
  2 Webb, Scott               65                                 1:26.7
  3 Hathcock, Lloyd           66                                 1:40.1

  Men 70-74 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Johnson, Tom              72                                 1:12.7

  Men 75-79 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Brekeller, Martin         76                                 1:47.2
  2 Medley, Bob               79                                 2:08.4

  Men 50-54 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hart, Steve               53                                  10.91

  Men 55-59 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Dean, Randy               57                                   8.92

  Men 60-64 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Butsch, Michael           64                                  12.50
  2 Renner, Wayne             61                                  10.88
  3 Kahn, Farukh              62                                   9.71

  Men 65-69 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Gainey, William           66                                  11.48
  2 Wallace, George           65                                   7.06

  Men 70-74 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bitsko, Mickey            71                                  11.49
  2 Palmer, Sweet             70                                   9.40

  Men 75-79 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Small, Ronald             75                                  10.39

  Men 50-54 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hart, Steve               53                                  34.58
  2 Griffith, Jon             51                                  31.77

  Men 60-64 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Butsch, Michael           64                                  37.54
  2 Renner, Wayne             61                                  37.53

  Men 65-69 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Gainey, William           66                                  38.12
  2 Wallace, George           65                                  26.92

  Men 70-74 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bitsko, Mickey            71                                  30.20
  2 Palmer, Sweet             70                                  26.59

  Men 75-79 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Small, Ronald             75                                  30.35

  Men 60-64 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Renner, Wayne             61                                  34.41
  2 Butsch, Michael           64                                  31.80
  3 Kahn, Farukh              62                                  14.87

  Men 65-69 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Gainey, William           66                                  31.02

  Men 70-74 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bitsko, Mickey            71                                  40.52
  2 Palmer, Sweet             70                                  24.70

  Men 75-79 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Small, Ronald             75                                  30.63

  Men 55-59 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Dean, Randy               57                                  26.87

  Men 60-64 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Butsch, Michael           64                                  35.24
  2 Renner, Wayne             61                                  34.40
  3 Bishop, Charles           64                                  23.85
  4 Kahn, Farukh              62                                  19.50

  Men 65-69 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Miller, Kelly             65                                  27.86
  2 McDowell, Don             66                                  21.08

  Men 70-74 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Palmer, Sweet             70                                  28.59
  2 Bitsko, Mickey            71                                  21.06

  Men 75-79 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Small, Ronald             75                                  25.64
  2 Medley, Bob               79                                  24.38

  Men 50-54 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Griffith, Jon             51                                    7.9

  Men 55-59 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Hunt, Merrill             57                                    7.6
  2 Ostermann, Edwin          58                                    7.8
  3 Dean, Randy               57                                    8.6

  Women 60-64 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Dean, Barbara             63                                   14.2

  Men 60-64 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Snodgrass, Ernie          60                                    7.5
  2 Kahn, Farukh              62                                    8.0

  Women 65-69 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   11.2

  Men 65-69 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Miller, Kelly             65                                    7.6
  2 Hathcock, Lloyd           66                                    7.8
  3 McDowell, Don             66                                    8.6

  Men 70-74 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Johnson, Tom              72                                    8.7

  Women 70-74 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Carver, Nadine            74                                   10.6

  Men 85-89 50 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Soller, Richard           85                                   10.9

  Men 55-59 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Schaul, Michael           56                                 3:05.9
  2 Buskus, Timothy           55                                 3:22.7

  Men 60-64 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bishop, Charles           64                                 3:09.2

  Men 75-79 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Brekeller, Martin         76                                 4:13.6

  Men 55-59 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Schaul, Michael           56                                 6:22.6
  2 Blank, Peter              59                                 6:47.6

  Men 60-64 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bishop, Charles           64                                 6:44.5

  Men 55-59 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Finley, Lawrence          55                                   1.37
  2 Ostermann, Edwin          58                                   1.32

  Men 60-64 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Renner, Wayne             61                                   1.06

  Women 65-69 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   1.00

  Women 70-74 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Carver, Nadine            74                                   0.95

  Men 75-79 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Medley, Bob               79                                   1.00

  Men 85-89 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
 -- Soller, Richard           85                                      N

  Men 50-54 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Griffith, Jon             51                                   2.02

  Men 60-64 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bishop, Charles           64                                   2.44

  Men 55-59 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Ostermann, Edwin          58                                   3.74
  2 Dean, Randy               57                                   3.19

  Men 60-64 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Bishop, Charles           64                                   3.45
  2 Kahn, Farukh              62                                   3.42

  Men 65-69 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Miller, Kelly             65                                   3.95
  2 Webb, Scott               65                                   3.21

  Women 65-69 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   2.19

  Women 70-74 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Carver, Nadine            74                                   1.65

  Men 75-79 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Medley, Bob               79                                   2.31

  Men 85-89 Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Soller, Richard           85                                   2.25

  Men 55-59 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Ostermann, Edwin          58                                   7.40

  Men 60-64 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Kahn, Farukh              62                                   7.40

  Men 65-69 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Miller, Kelly             65                                   7.32

  Women 65-69 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Warren, Barbara           67                                   5.52

  Women 70-74 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Carver, Nadine            74                                   4.53

  Men 75-79 Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Medley, Bob               79                                   5.15

  Men 55-59 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Blank, Peter              59                                 9:51.0

  Women 60-64 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Norris, Donna             62                                12:35.9
  2 Dean, Barbara             63                                12:37.5

  Women 70-74 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Herrold, Bonnie           70                                14:58.3
  2 Opp, Pauly                70                                15:51.1

  Women 75-79 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Romanosky, Patricia       79                                15:50.5

  Women 80-84 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Final
=======================================================================
  1 Robinson, Joyce           80                                15:54.6
 
						
						
						
						
						
						
						
					

Our goal is to help our community
by promoting fitness and
raising millions for charity.

Our Featured Races

Sign up for our Newsletter!